Genelec 7040a aktív mélysugárzó

Egy előző bejegyzésemben már megismerhettük a finn gyártó kifejezetten közeli lehallgatásra kifejlesztett monitor hangfalait, a Genelec 8010a modellt. Na jó, a hangfal szó kicsit túlzás az apró eszközök tekintetében. Itt viszont határozottan igaz a „nem a méret a lényeg” mondás. Mivel ezek nem fedik le a teljes hallható frekvenciatartományt (67 Hz-25 kHz) kézenfekvő volt, ahogy lehetőségem nyílik a bővítésre, egy mélysugárzót is beszerzek a fent említett monitorok mellé. Több dolog miatt is a Genelec 7040a mellett döntöttem. Egyrészt „házon belül” biztos a kompatibilitás, másrészt a cég kifejezetten kis otthoni stúdiókba ajánlja és emellett nagyon jól is néz ki. Itt elöljáróban szeretném megköszönni Jukka Latva-Hakuni (Genelec), Mártha Dávid (Páko Pro Kft) és Márkus Gergő (Audmax Kft) segítségét, akik hozzáállásukkal mérhetetlenül sokat segítettek a projektemben.

„Nem csak több basszus”. A gyártó ezzel a szlogennel népszerűsíti ennek a szegmensének legkompaktabb modelljét, a Genelec 7040a mélysugárzót. A belső lamináris spirál kialakítás pedig, a mély tartomány (30 Hz – 90 Hz) pontos és torzulásmentes visszaadását biztosítja. Az alábbi képen, a tech fétisben szenvedők (jómagam is) csorgathatják a nyálukat, az egészen elképesztő mérnöki megoldások láttán.

Az alábbi képen a Laminar Spiral rendszer szerkezete látható:

A mélysugárzó 11,2 kg-ot nyomó teste újrahasznosított alumíniumból készült, amelyben egy 50 watt teljesítményű, 165 mm átmérőjű, 100 dB hangnyomásra képes hangszóró szolgál „szívként”. A beépített hangváltó aktív rendszerű, mely két útra választja szét a bejövő jelet. Az eszköz alján találhatjuk az analóg szimmetrikus XLR aljzatokat, a bekapcsoló gombot, tápcsatlakozót, egy működést visszajelző ledet, az érzékenység szabályozó potmétert és az aprócska dip kapcsolókat, melyeket ebben az esetben is jobbnak láttam békében hagyni.

A rendszerbe kötéshez szükségünk lesz két darab XLR-XLR kábelre (a mélynyomó és a két 8010a közé), továbbá két darab Jack-XLR kábelre az interface és a mélynyomó közé. Először csatlakoztassuk a tápkábeleket, utána pedig kapcsoljuk ki kézileg a hangfalakat, mert az I.S.S. (intelligens jel érzékelés) rendszer, a hangkábelek bedugásakor hajlamos egy combos reccsenéssel aktiválódni. Egyébként ez a dolga, hiszen jelet érzékelve, készenléti módból „ébreszti fel” a hangszórókat. Fél óra tétlenség után, újra csicsikálni küldi monitorjainkat az I.S.S. rendszer. Ennek köszönhetően az áramfelvétel, töredéke lesz a működés közbeninek. Kipróbáltam, működik.

Tesztelés gyanánt zenék, videók, sőt még játék is terítékre került. Markánsan a mélysugárzót sehol sem hallottam ki és ennek kifejezetten örültem. Stúdió monitor révén érezhetően ott van a zenében, de nem akar tolakodó lenni és dominálni. Próbaként kevert zenéimet is leellenőriztem és itt hallottam igazán, mennyire szükség van arra, hogy halljuk a zene „alját”, mert ennek hiányában könnyen vakvágányra futhatunk. Az eszköz ár tekintetében is kompaktra lett pozícionálva 210 000 Ft-os fogyasztói árával. Ne felejtsük, ez már szolgáltatások és minőség tekintetében is a profi kategória. A mélysugárzót a Páko Pro Kft-nél tudjátok beszerezni.

Köszi a figyelmet! 🙂