Behringer XM8500 – ezt hogy csinálták?!

Behringer. Megvan a név ugye? Szerintem aki valamennyire is kapcsolatba került a hangtechnikával, az valamelyik termékét biztosan birtokolta a német cégnek. Uli Behringer cége az elmúlt évtizedek alatt elképesztően nagyra hízott, köszönhetően talán a művészi szintre fejlesztett arcátlan másolásnak is. Bizony egy nagymúltú cég sem úszta meg, hogy valamelyik népszerű termékét az évek során ne lássa viszont Behringer-köntösben. A recept a jelek szerint jól működött, melyet megerősít többek közt a veterán Midas bekebelezése is.

A „beolvasztások” kétségtelenül jót tettek a termékpalettának, hiszen a hang- és összeszerelési minőség is nagyot lépett felfelé. Ennek a javulásnak az egyik példája mai vendégünk az Ultravoice XM8500 dinamikus mikrofon, melynek árát meglátva elcsodálkoztam. Ez valami átverés lehet – gondoltam és körbenéztem a világhálón, vélemények tapasztalatok után kutatva. Lesújtó véleményt sehol sem találtam róla, mások is meglepettségüknek adtak hangot, így nem bírva magammal beszereztem egyet kedvenc boltomból.

A doboz

Én nem tudom mennyi lehet a mikrofon előállítási és egyéb költsége, de hogy a 10 990 Ft-os árba egy kis műanyag koffert is bele tudtak passzírozni, az biztosan ritkaságszámba megy ebben a kategóriában. A koffer anyaga masszív plasztik, szivaccsal bélelt és a zár határozott pattanása is bizalomkeltő. A mikrofon mellett egy kengyelt találunk, kiegészítve némi olvasnivalóval. A mikrofonnak és a kengyelnek is dedikált helye van, erősen megrázva a dobozt sem mozdulnak el a „belsőségek”, nincs csörgés-zörgés.

Egy kis negatívumot is meg kell említenem, amely a kengyelt érinti. Azt hittem csak a mikrofon első beletuszkolásakor fog ilyen szűkösnek tűnni, de a későbbiekben bebizonyosodott, hogy ezt bizony kissé alultervezte a gyártó. Ahogy szokták mondani: Nem baj, van az az ár…

Tapogatás

A mikrofont kézbe véve jött a másik meglepi, mert azt hittem az XM8500 pillesúlyban versenyez, de a 240 grammos tömeg egészen jól súlyozottá teszi „megafonunkat”. A test és a kapszulát védő kosár is selymesebb fényt kapott, ami számomra nagyon bejött. A kosár egyébként lecsavarozható a testről, amely alatt a kapszula lapul. Az alvégen található XLR csatlakozó is rendben van, a kábelt beledugva nincs kotyogás, bár a tartósságára majd úgyis a mindennapi használat ad majd választ.

Az eszköz működési elvét tekintve dinamikus, karakterisztikája kardoid. Kimondottan közeli beszédre lett hangolva kézi mikrofon révén, amelyet -70 dB értékű érzékenysége is megerősít. Elnézve ezt az adatot, sokaknak a legendásan „süket”, szintén dinamikus SM7B juthat eszébe. Összevetve a Shure SM58 mikrofonnal mely -58 dB környékén mozog, tapasztalni fogjuk, hogy bizony egy combos hangkártyára lesz szükség az XM8500 meghajtásához.

A legtöbb átlagos hangkártya +56-58 dB erősítésre képes, emiatt én a meglévő Klark Teknik CT1 jelerősítőt is bekötöttem a láncba, ezzel és egy kis EQ-val, már egész jó végeredményt lehetett produkálni (az árához képest). Vannak ennél drágább jelerősítők is (Cloudlifter, sE Dynamite DM1), de szerintem felesleges erre a célra ilyen összegeket áldozni. Ha nincs rávaló, akkor beszéljünk hangosabban! 🙂 Meglátásom szerint még mindig jobban járunk az oldalirányból jövő hangok iránti érzéketlenséggel.

Nagy pozitívumként ért a kézben tartáskor fellépő tapi-zajok iránti érzéketlenség is, mely a rugalmas felfüggesztésű kapszulánk köszönhető. Amit kerüljünk, hogy „rámarkolunk” éneklés közben a mikrofon kosarára, mert ilyenkor a tapasztalataim szerint nagyon „elvékonyodik” a hangja. Nem tudom mi okozza a jelenséget, van és kész. Egy kis hangteszt most sem maradhatott el, az első minta az teljesen nyers, a másodikon próbáltam varázsolni egy kicsit:

Első minta (nyers)

Második minta (API Vision)

Összegzés

Bár a már említett 10 990 Ft-os árért pár apró dologgal ki kell egyeznünk, mindent összevetve az ember csak csodálkozik, mit rakott le az asztalra a Behringer. Mondom ezt azzal szemben, hogy tudjuk, ebben a ligában nincsenek csodák, de az Ultravoice XM8500 bizony oda lett rakva. Élő hangosításokra is simán használnám, főleg hogy egy SM 58 árából 4 ilyet veszek és ha ne adj’ Isten felborul vagy lába kél a felforrósodott hangulatban, akkor sem sajnálja az ember. Streamelésre vagy videomeetingre is felpattinthatjuk végszükség esetén, matt fekete kivitele biztosan nem zavar be a képbe. Ezúton is gratula a Behringer mérnökeinek!

Köszi a figyelmet! 🙂