Arturia Minifuse 1 – meglepő belépő

2021 őszén jelentette be a francia Arturia cég a Minifuse névre hallgató, belépő szintre pozícionált külső hangkártya szériáját. Ennek a családnak a legkisebb tagja, az egy bemenettel rendelkező Minifuse 1 modell érkezett vendégségbe hozzám, mely vendég aztán állandó társammá avanzsált. Igaz, nem teljes funkciójában, hiszen jelenleg amolyan hangerőszabályzó szerepet tölt be. A belépő szint ugyebár kedvező árat is szokott jelenteni, amelyet szintén maradéktalanul teljesít a franciák tenyérnyi eszköze úgy, hogy emellett a minőség és a hozzá adott szoftveres környezet is vállalható marad.

A 38 000 Ft-os ár nem a legolcsóbb ebben a szegmensben, viszont ha elmélyedünk egy kicsit a részletekben, látni fogjuk, miért is veri agyon ár/érték tekintetében a belépő mezőnyt. Sokak számára kevésnek tűnhet az egy szem bemenet, viszont ötletek, dalok felvázolásához bőségesen elég. A bőséges szoftverezettségnek és szolgáltatásoknak (belépő szintről beszélünk!) egyébként is jobban hasznát veszi majd a célközönség, véleményem szerint.

MI VAN A DOBOZBAN?

Röviden: nem sok minden. A gyártó által hangsúlyozott hordozhatóság a csomagolás esetében is szembe ötlő, hiszen a hangkártya mellett a dobozban csak egy usb kábel és egy papírlapocska kapott helyet. Ez a puritánság egyébként erősödő trend a piacon, amely roppant fontos a felesleges hulladék visszaszorítás érdekében.

AZ ESZKÖZ

Kétféle színben, feketében és fehérben érhető el az Arturia Minifuse 1, én a feketét választottam. A kivitelezés masszív, a szabályozó gombok nem kotyognak, az aljzatok is rendben vannak. A ház anyaga fém, a műanyag kezelőszervek sem keltenek olcsó hatást. Külön kiemelném, hogy nagyobb erőhatásra sem csúszkál az asztalunkon a dobozka.

KEZELŐSZERVEK, ALJZATOK

Az előlapon balról jobbra haladva találjuk a kombó bemenetet, melybe XLR, illetve 6.3 mm-es jackdugót csatlakoztathatunk. Ez azt is jelenti, hogy egyszerre csak egy forrás jelét tudjuk felvenni. Meglátásom szerint otthon ötleteink felpötyögésére bőven elég, illetve utazáskor is használhatjuk laptopunkba dugva, mert „a tápellátását „bus-powered”, tehát az energiát az adatátvitelre is szolgáló kábelen keresztül kapja. A bemeneti szint szabályozó potméteren egy kék fényecske jelzi a működést, mely túlvezérlés esetén piros színűre vált. A gitár jel felett egy kis kapcsoló szolgál a nagy impedanciás eszközök csatlakoztatásához. (pl. elektromos gitár) Mellette találjuk a +48V fantomtáp aktiváló kapcsolót, melynek működését piros fény jelzi. Erre kondenzátor mikrofonok használatánál lesz szükségünk.

Aztán következik az, ami teljesen a szívembe lopta magát. 5-5 darabból álló LED-es kimeneti szintet mutató kivezérlés jelző van, ami ebben az árkategóriában példa nélküli. Imádom! Kipróbáltam, teszteltem, egész pontosan teszi a dolgát. A jókora „monitor” feliratú tekerentyűvel a hangfalainkra menő teljesítményt regulázhatjuk. A „Direct monitor” gomb szintén hasznos dolog, amellyel késés nélkül hallhatjuk vissza a bemeneten átmenő jelet. A fejhallgatónkat egy 6.3 mm-es Jack aljzatba dughatjuk, hangereje függetlenül szabályozható a monitor kimenettől. Fontosnak tartom megemlíteni, hogy ez nem minden gyártónál egyértelmű dolog. Az Audient legkisebb hangkártyája esetében, számomra nagy csalódás volt ennek hiánya.

A hátlap sem lett túlbonyolítva, ami szintén hatalmas piros pont a szememben. Két darab szimmetrikus hangfal kimenet, egy USB bemenet és egy usb-c aljzat teljesít szolgálatot az alvégen. A „hub” feliratú usb csatlakozó egyébként szintén extra, amelybe akár midi billentyűzetünk is dughatjuk, de egy normál pendrive sem fog gondot okozni neki.

SZOFTVER

A Minifuse 1 beröffenése rendkívül egyszerű folyamat, a telepítés mindössze pár percet vesz igénybe, még technikai analfabéták számára is. Az Arturia oldalán regisztrálnunk kell majd egy felhasználói fiókot, majd telepíteni az Arturia Software Center programot, amelyen keresztül elérhetjük majd az eszköz mellé járó, már fentiekben is említett szokatlanul bőséges szoftverkínálatot. Virtuális hangszerek, effekt pluginek és hangszerkesztő (Ableton Lite) hivatott megkönnyíteni első bizonytalan lépéseinket a zeneipar útvesztőjében. Korlátlan hozzáférést kapunk emellett 3 hónapra a Splice zenei mintáihoz.

A hangkártya saját szoftverét telepítve pedig számítógépünkről képesek leszünk funkciókat is távvezérelni. Adatokkal most nem untatnék senkit, a felvétel minősége simán megfelel a mai kívánalmaknak, sőt… Még az egyel feljebbi liga játékosainak is lenne mit tanulni a francia cég termékétől. Én személy szerint a virtuális hangszereket (szintetizátor emulációk, stb.) annyira nem tudtam kihasználni, de a szintén ajándék Guitar Rig 6 Player nagyon bejött. Az effektek közül pedig a legendás Neve 1073 előfokra hajazó, _Pre 1973 plugint emelném ki, amelynek határozottan kellemesre sikeredett a modellezése.

ÖSSZEGZÉS

Ezzel váltjuk meg a világot…? Biztosan nem, de a pénzünkért abszolút becsülettel összerakott eszközt kapunk, amely kis méretének köszönhetően, akár egy hátizsákba dobva húzhat ki bennünket a csávából. A +56 dB-es bemeneti szintet figyelembe véve, inkább a kondenzátor mikrofonokkal fogja magát jól érezni a Minifuse széria legkisebb tagja. Az eszközben található konverterek és egyéb alkatrészek számadataira tudatosan nem tértem ki, mert úgyis a való életben mutatkozik majd meg a praktikum. A „számháború” amúgy sem az én asztalom. Mint feljebb is írtam, nálam jelenleg hangerő szabályozóként funkcionál, de ideális lehet akár „vész” hangkártyaként is, ha minden kötél szakadna. Gratula az Arturia számára, ennyiből ilyen szép dolgot csinálni, az mindenképp elismerésre méltó. Az Arturia Minifuse 1 modellt a Hitspace üzletében próbálhatjátok ki, illetve vásárolhatjátok meg.

Köszi a figyelmet! 🙂