UAD-2 Satellite QUAD – a dobozba zárt szellem

Érdekes szerzet a DSP kártya. Ez a név igazándiból le sem írja reálisan. Köznapi nyelven talán bővítőkártyaként említeném, amely számítógépünk processzorát hivatott tehermentesíteni audió fronton, keverés esetében. Bár a gyártó „accelerator”-ként (gyorsító) hivatkozik rá az oldalán. Ezért az eszközben található jelfeldolgozó processzorok felelnek, amelyeken az Universal Audio méltán híres pluginjeit futtathatjuk dedikáltan. Ebből a bővítőkártyából egyébként két fő verzió elérhető, a Satellite QUAD amely négy maggal száll versenybe, az Satellite OCTO pedig nyolc maggal szippantja be a már említett plugineket. Csatlakozás tekintetében Thunderbolt 3 (Mac), illetve USB (PC) kapcsolat áll rendelkezésünkre. A linkre kattintás után elénk táruló árak, egy kezdő stúdiós számára bizonyosan combosak, de nézzük meg részleteiben is a dolgot, hiszen a patás mindig ott lakozik…

UAD-2 Satellite QUAD

Mi is ez tulajdonképpen?

Az Universal Audio UAD-2 Satellite QUAD egy kiegészítő eszköz, mely a számítógépes zenekeverés folyamán, a sávokra rápakolt effektek, pluginek miatt fellépő számítási terhelést hivatott levenni a központi processzorról. Esetemben a Thunderbolt 3 csatolós változat járt nálam, Mac rendszer miatt. Ez a gyors kapcsolat a hatalmas adatáramlás miatt is lényeges, hiszen ez tulajdonképpen egy mini számítógép, amelyet egy bizonyos feladat elvégzésére optimalizáltak. Az eszköz belsejében, mint ahogy azt a neve is mutatja, négy SHARC architektúrájú processzor kapott helyet, amelyek a pluginek használata során fellépő nagy kapacitási igényt elégítik ki.

Senkit ne tévesszen meg azonban, ez NEM egy hangkártya, amelybe eszközöket tudunk csatlakoztatni és azok jelét rögzíteni! Mint említésre került, ennek az eszköznek kizárólag majd mixelésnél fogjuk hasznát venni. Akkor viszont nagyon. Másik fontos szempont, hogy a gyártó figyelt az ökoszisztémába való integrálhatóságra is. Ha már rendelkezünk Thunderbolt 3-as DSP-s Universal Audio hangkártyával, akár 6 eszközt is összefűzhetünk (daisy-chain), ilyenkor a rendszer -nagyon okosan- el fogja osztani a feladatokat az eszközök erőforrásai között (keverés folyamán).

Mi van a dobozban?

Nagyon masszív és kemény kartondobozban érkezett az eszköz, abszolút minőségi és szép kivitelben. A kipárnázott dobozban a bővítőkártyán kívűl a tápegységet és egy üdvözlőkártyát találunk. Az Universal Audio az UAD-2 Satellite QUAD esetében egy végtelenül letisztult kinézetet rak elénk. Kézbe véve amolyan „benn van az anyag” érzetem volt, makulátlan illesztésekkel.

Az előlapon lévő méretes kapcsoló mellett kapott helyet a státusz LED és a cég bekapcsolt állapotban fehéren világító logója, továbbá az eszköz azonosítására szolgáló felirat. Hátul is az egyszerűség dominál, a tápcsatlakozón kívűl két darab Thunderbolt 3 csatlakozót találunk, amely a már említett összefűzést hivatott megvalósítani, valamint szellőzőnyílások segítik a működés során termelődő hőt elvezetni. Ezek a nyílások egyébként a dobozka oldalán is ott vannak. Nem bízták a véletlenre.

Ami számomra nagyon kellemes meglepetés volt, hogy mellékelt tápkábellel kényelmes mozgásteret ad a gyártó, hiszem az áramforrástól majdnem 3 méter távolságra is elhelyezhetjük az eszközt. Ez szerintem szuper dolog. Thunderbolt 3 kábel viszont a hangkártyákhoz hasonlóan nincs, erről magunknak kell gondoskodni. Itt szeretnék egy kis kitérőt tenni kábel-ügyben, mert sokan kellemetlen meglepetések elszenvedői lehetnek. Bár kinézetre a Thunderbolt 3 nagyon hasonlít az USB-C csatlakozóra a kettő NEM UGYANAZ. Ezt még az Universal Audio is kiemeli az oldalán, gondolom sok félreértés volt már. Az alábbi két képen láthatóak az apró, ám annál fontosabb különbségek jelölés és adatátviteli sebesség tekintetében. Emellett az áram átviteli teljesítmény is eltér.

Egy normális Thunderbolt 3 kábel 15-20 000 Ft körül mozog 1 méteres verzióban, az USB-C verzió ezzel szemben pár ezres tétel. Talán ezért is választják sokan és felháborodva szembesülnek vele, hogy azzal bizony nem fog működni ez a Mac-es verzió. Pedig csak figyelmesen kellett volna olvasni, esetleg a boltban utánakérdezni, mert például a HitSpace üzletében külön fel is hívják erre a kedves vásárló figyelmét. Kábel dolog letudva. 🙂

Beüzemelés, installálás

Amennyiben már rendelkezünk valamilyen Universal Audio DSP-s hangkártyával, az egész folyamat pár percet vesz igénybe, annyira pofon egyszerű. Komolyan. Regisztráció és autorizálás (ugyanaz a folyamat mint hangkártya esetében) után a „UAD Meter & Control Panel” alkalmazásban már meg is jelenik újdonsült eszközünk. Itt részletesen leolvashatóak az egyes processzormagok terheltségi adatai is.

Jómagam egy Apollo Solo boldog gazdája vagyok, amely eszköz adatai szintén láthatóak a képen. Ez a hangkártya ugye csak egy processzorral rendelkezik, emiatt is kellett a DSP bővítő, ugyanis egy zeneszerkesztőben (DAW) való intenzív plugin használatkor hamar elfogy ennek az egy procinak a teljesítménye. Ki van ez találva. Az elején, ugye ha vékonyabb a buksza szerényebb hangkártyát veszel, amelyben 1 vagy 2 DSP van. Ezekhez a kártyákhoz „ajándékba” jönnek UA pluginek is, amelyeket megszeretsz mert tényleg jók. Keverésnél viszont két vagy több sávra szúrva ezeket a effekteket, hamar jön az üzenet, hogy elfogyott a számítási teljesítmény.

Mivel ugye azért vetted a borsos árú plugineket, hogy használd is -új hangkártyára nincs lóvé-, ekkor jön képbe ez a DSP gyorsító. Mint hangsúlyoztam már, ezt a kártyát viszont majd csak keverésnél fogod tudni kihasználni. Felvételkor a hangkártyánk DSP teljesítményét tudjuk használni, ezt ne felejtsük! Aggodalomra semmi ok, a UNISON bemeneteken használt -pl. előfok- plugineket az egy processzor is bőven kiszolgálja.

Mire elég a négy processzor?

Röviden és tömören: sok mindenre. Megmondom őszintén, amikor tervbe került a bővítőkártya beszerzése, sokáig bizonytalan voltam, vajon nem-e lesz kevés a négy mag teljesítménye. A nyolc processzoros UAD-2 Satellite OCTO viszont annyira brutális dráguláson ment keresztül, hogy hamar visszatértem az álmok mezejéről. Majd abból főzünk, ami van – gondoltam magamban. Szépen lassan, kisebb projektekkel kóstolgattam a Logic Pro keretein belül a dolgokat. Először az eszközhöz kapott pluginekből mazsolázgattam, ezek erőforrás igénye egész kellemes, az alábbi táblázatban is látható. Ezek a gyártó által megadott adatok. Láthatjuk, hogy nem mindegy, mono vagy sztereó sávokra rakjuk őket. A számok a sávonkénti egy-egy processzorra eső, darabonkénti erőforrás igényt jelentik.

Csináljunk egy gyors fejszámolást, hogy érthetőbb legyen a dolog. Van ugye egy DSP kártyánk, négy maggal. Ezek teljesítményének összege így 400%-nak felel meg. Egy dob-basszus-gitár-billentyű-ének projekt esetén adott 5 felvett sáv. Dob sztereó sávon legyen , erre bökünk egy UA 1176 REV E kompresszort ami 18%. Basszus mono, amire rakjunk egy Ampeg SVT-VR Classic-ot ami 28%. Gitárra jöhet egy Marsall Plexi és egy Pure Plate zengető ez 47%. Billentyű kapjon egy Teletronix LA2-t, ez sztereóban 21%. Ez ugye eddig 114% (ha csak az Apollo Solo lenne bekötve, már megfeküdt volna) Végezetül jöjjön az ének, ahol ugye nem szoktuk sajnálni a jóságot. Legyen sztereó módban egy UA 610 előfok, egy Pultec EQ, egy Pure Plate zengető és egy Teletronix LA-2, ami 91% . Mindent összeadva 201% megközelítőleg ezekkel a pluginekkel a kihasználtság a rendelkezésre álló 400%-ból. Szerintem ez vállalható és felettébb kellemes tartalékunk marad.

A ló persze el tud szaladni velünk, amennyiben egyedi dolgokat szeretnénk. Na meg persze rávaló is van, hiszen az ajándék plugineken kívűl rengeteg (203 darab) funkciójú és árú effektből válogathatunk. Némelyikük egészen elképesztő erőforrás igénnyel bír: Hitsville Reverb 74%, Helios Type 69 előfok 73%, Fender ’55 Tweed erősítő 71% és így tovább. Ezekkel azért hamar meg lehet izzasztani a 4 processzort is az UAD-2 Satellite belsejében.

Kell ez neked…?

Ez mindig egy nehéz kérdés. Egyértelmű válasz nincs és befolyásolja emellett a dolgokat a zsebed vastagsága is. Írom ezt annak tudatában, hogy nekem a hivatalos bolti ár feléért sikerült beszereznem egy kis szerencsével. Ha csak kisebb projekteken dolgozol, egy-két plugint használva, még korai lesz. Ha már 8-10 sáv környékén ténykedsz és szabadabban (DSP limit) szeretnéd élvezni az Universal Audio emulációit, akkor hajrá.

UAD Spark

A 2022-es év folyamán üdítő újdonságként érkezett a UAD Spark nevű havi előfizetéses szolgáltatás, amelyben 21 darab Universal Audio plugin és virtuális hangszer érhető el Mac és Windows rendszerre. Ehhez nem kell semmilyen UAD termékkel rendelkeznünk, csupán egy keretrendszert kell telepíteni a gépünkre és natív formában tudjuk futtatni a dolgokat. Az első 3 hónap ingyen van, majd jelenlegi árfolyamon mintegy havi 5500 Ft-ot leszurkolva lehetünk részesei, az Universal Audio világának.

A gyártó ígérete szerint az elérhető effektek és virtuális hangszerek száma folyamatosan bővülni fog, bár szerintem mire mind a 203 plugin elérhető lesz, még sok víz lefolyik a Dunán. Itt megjegyezném egyébként, hogy egyre több cég választja ezt az értékesítési formát. Gondolom felismerték, hogy az emberek jó része szívesebben ad ki többször kicsit, mint egyszer nagyot. Biztos lesz létjogosultsága ennek, majd az idő megadja a választ. Én egyenlőre maradok a hardveres megoldásnál, ez azért mégis csak egy dedikált céleszköz.

Megéri? Szerintem igen. Ha nincs lehetőséged a drága előfokokat, hangszínszabályozókat, kompresszorokat megvenni hardveres formában, de jó végterméket akarsz kiadni a kezed közül, úgyis meg fogod venni. Tudom, ezek csak emulációk/modellezések, azokból viszont az egyik legjobbak a piacon. Többször hallottam már fanyalgásokat, miszerint az Universal Audio 8-10 éves technológiákat használ eszközeiben…

Nem értem a problémát. Számomra az atom biztos működés jóval fontosabb, mint a legújabb technológiákkal felöltöztetett kacatok. Az Universal Audio kitalálta a rendszert, amely működik és kész. Néha morgok rájuk, mert nem vékonyan fog a ceruza, viszont mégis csak jó dolgokat tudhat magáénak az ember a kasszától való távozás után. Sehol sincs ingyen ebéd, ez napjainkra főleg igaz.

ÖSSZEGZÉS

Nagyon kellemes eszköz az Universal Audio UAD-2 Satellite QUAD bővítő/DSP kártyája. Kivitelezési és működési minősége hibátlan. Egy másik opció lehet, ha már az elején egy több processzoros hangkártyába fektetünk, pl. egy UAD Twin X QUAD eszközbe, ahol alapból 4 DSP áll a rendelkezésünkre. Jelenlegi kiskereskedelmi ára ennek 640 000 Ft, ami kicsit több, mint az Apollo Solo és a Satellite QUAD együttes ára, amelyek a cikk alapjául szolgáltak. Az előbbinél előny, hogy egyben van minden, az utóbbinál a modularitás lehet vonzó szempont. Ez úton szeretném megköszönni a bizalmat és támogatást, amelyet a dorogi illetőségű Hegedüs Ferenctől kaptam, lehetővé téve projektem létrejöttét.

Köszi a figyelmet! 🙂