Hallgatni arany (?)

Esett már szó több mindenről az otthoni hangfelvételekkel kapcsolatban, azonban egy szintén fontos dolog majdnem kimaradt. A felvételi lánc vége a fülünk ugyebár és ide valahogy el is kell juttatni az anyagot. A felvételek ellenőrzésére, lehallgatására két út járható. Hangszóró vagy fejhallgató. Ha mindkettővel rendelkezünk, az sem baj. Mivel én „hátizsákos” kontár vagyok, a fejhallgató lesz a hangsúlyosabb. Fontos továbbá elöljáróban megjegyezni, hogy kifejezetten STÚDIÓ célokra készült eszközökről lesz szó ebben a bejegyzésben!

A különbséeg

Egy kis magyarázat konyhanyelven: A HIFI cuccok -bármennyire is furcsán hangzik- alkalmatlanok stúdiós munkákra. Nagyon mellékvágányra vihetik az embert. Hogyan is? Egy hifi fejhallgatónál a cél, hogy minél jobban „simogassa” az ember fülét, vagyis kellemesen szóljon (színezze a hangképet). Ezt persze reklámokban szeretik is kiemelni a gyártók pl. „xtra bass”, „space fidelty”, stb. Gondoljuk csak bele, ha egy basszus és magas kiemelésű fejhallgatóval/hangszóróval állunk neki keverni… Azt fogjuk érezni folyamatosan, hogy a mélytartomány (vagy magas) túlharsog mindent és visszaveszünk belőle jócskán. Megyünk utána haverpajtáshoz, ott pedig szembesülünk vele, hogy a sok órás kevergetés/masterelés végeredménye, egy Sokol rádió hangminőségével egyezik meg.

Hangfal/stúdiómonitor

Előnye a fejhallgatóval szemben, hogy természetesebb hangképet nyújt annál és nem fárasztja a fület. Tér viszont kell hozzá és helyiség is, mert ha közel vannak egymáshoz a mikrofonnal, bizony csúnya gerjedés lesz a vége. Ha megoldható, vigyük át egy másik szobába a mikrofont a felvételkészítés idejére, vagy egy jó vastag tölgyfa szekrénybe fészkeljük be magunkat. Az asztaltól különítsük el a hangszóróinkat valamilyen alátéttel, ha van rá hely akkor állvánnyal. Főleg a vastag fából készült asztalok hajlamosak rezonálni zavaró módon, a mély hangtartományokban.

Méretet tekintve se a legkisebb hangfalat vegyük meg, legyen elegendő „teste”. Aktív üzeműt válasszunk, mivel ezek rendelkeznek beépített erősítővel is. Ez azért is jó, mert a számítógép hangerejét 100%-ra tudjuk tenni és a hangerő szabályozást a hangfalon tudjuk elvégezni. Ár tekintetében, 45 000 Ft körüli összeget mindenképp szánjunk rá, ennyi lesz kb. a fejhallgató ára is. A Pákó Kft-nél kapható Presonus Eris 3.5 mely 42 000 Ft-os árával, kimondottan kellemes darab.

Monitor vezérlő

Ez is egy nagyon hasznos dolog, mivel egy helyen végezhető el a hangerő szabályozása. Számítógépünk hangerejét ugye érdemes a bitmélység miatt 100%-on hagyni, a hangfalak hangerő potiját pedig úgysem akarjuk mindig ide-oda tekergetni. Egyszer kell megvenni és emellett még jól is mutat az asztalon. Nálam a Palmer Monicon lett a befutó.

Fejhallgató

Előnye a hangfallal szemben, hogy az apróbb dolgokat is pontosabban kihalljuk és jóval kisebb a helyigénye. Hogy ne legyen egyszerű az élet, itt is több rendszer közül választhatunk. Zárt és nyitott. Akit mélyebben érdekel a téma, ezen a linken szemezgethet. Személy szerint a zárt füleseket szeretem, mert számomra fontos a külvilágtól való „függetlenedés”. 35 000 Ft körüli összeget minimum szánjunk rá, ott már nem lövünk mellé. Az én választásom az Audio-Technica ATH-M40x modellre esett, ár/érték aránya miatt.

Bár a képen nem szerepel, egy praktikus szütyő is jár hozzá

Fejhallgató erősítő

Ezt majdnem elfelejtettem megemlíteni: a fejhallgató erősítő. Most gondolom sokan felhúzzák a szemöldöküket: „hogy az meg minek?” Nos, nagyon hasznos tud lenni! Hangerő szabályozó szerepet is betölt, emellett nagyon jól „előfeszíti” a fülesre érkező jelet. Egyébként a nagy impedanciájú fejhallgatók kihajtására lettek tervezve. Mit is jelent ez? Biztos többen is kipróbálták már a mobiljukat nagy fejhallgatóval és tapasztalták, hogy erőtlenül szól még a telefon teljes hangerejét használva is. A telefonok fejhallgató kimenete általában 16 ohm ellenállás értékű, sok nagyobb fejhallgató impedanciája pedig meghaladhatja a 100-200 ohm-ot. Na ilyenkor tud jól jönni egy kis „löket”. Persze csak mértékkel fogyasszuk a wattokat, hiszen fülünk épsége a legfontosabb! A Pákó Kft-nél kapható M-Audio Bass Traveller egy nagyon praktikus eszköz, melyet akár hátizsákodba is bedobhatsz utazós célzattal, hiszen beépített akksival rendelkezik.

Ne feledjük: a HIFI, nem STÚDIÓ!

Köszi a figyelmet! 🙂