sE Electronics DM1 Dynamite jelerősítő

Őszinte vallomással kezdem „Bónusz” sorozatom eme cikkét. Mielőtt befutott hozzám az előző cikkben tárgyalt dinamikus podcast mikrofon, azt sem tudtam, hogy létezik ilyen kütyü, mint az alábbiakban szereplő sE Electronics DM1 Dynamite mikrofon előerősítő. Ez az eszköz kifejezetten ribbon (szalag) és kis jelszintű (Shure SM7B) dinamikus mikrofonok felturbózására jött létre. A humorérzék az sE Electronics esetében kitűnően funkcionált, hiszen a termék kinézete, csomagolása, szoros összhangban van a nevével. A név pedig nagy durranást sejtet. Nem az sE Electronics az első cég, aki ilyen jelútba köthető előfokot/előerősítőt kínál, viszont ők azok, akik poént és színt tudtak vinni a végtermékbe. Emiatt is gondoltam, hogy beszerzek egyet az AudioMonde Kft. jóvoltából. Külön köszönetem ezúton is Csillag Péternek a segítőkész hozzáállásáért.

Felesleges luxusnak tűnhet egy ilyen eszköz beszerzése, ám a felvételi láncunk alapzajával folytatott küzdelemben, markáns előnyhöz juttat bennünket. A minőségi hangfelvétel készítése napjainkra tulajdonképpen mindenki számára elérhetővé vált. Apró buktatók persze akadnak, ilyen többek közt a már fent említett brumm, sistergés, vagyis alapzaj. Ennek természetesen több oka lehet, de tételezzünk fel egy ideális esetet, amelynél „csak” mikrofonunk alacsony jelszintje a probléma forrása. Mert mit is teszünk, ha valami halk? Tekerünk a gombon egyet jobbra és minden hallható tartományba kerül. Minden. Bizony az áramkörök mélyén rejtőző zaj is! Sistergéssel, zúgással adja tudtunkra interface-ünk, hogy karcoljuk a felső határt. Sok magát profinak hazudó külső hangkártya egyébként vért izzadva, még az értékelhető tartományt sem tudja megugrani – zajjal sem.

Nem szeretek nyers számokkal puffogtatni az oldalamon, most viszont muszáj lesz, mert így fogja megérteni az összefüggéseket a kedves olvasó. Egy-egy interface (külső hangkártya) információs oldalán, kövér oszlopokban ontják a gyártók a számszerű paramétereket a vásárlókra. Nem rossz taktika. Minden adott, hogy jól összezavarjanak bennünket. Miért kerül egy SSL 2 kétszer annyiba, mint egy hasonló termék? Az egyik fontos szám: max input gain. Ez a mikrofonból érkező jel erősítésére, maximálisan elérhető erősítés mértékét jelzi. Átlagos hangkártyánál ez kb. 50 dB környékén mozog, az SSL 2-nél ez 62 dB. Ha megnézzük pl. a Shure SM7B igényét, mely a szakik szerint 65 dB erősítési szint körül ideális, látni fogjuk, hogy bizony ki kell tekernünk koppig a potikat. Ezzel érkezni fog a hívatlan vendég is a felvételünkre: Mr Zaj. Na itt nyúlok robbanószerért! Dinamitért. Az eszköz + 28dB-t képes erősíteni a jelszinten. Ha ehhez adjuk az SSL2 62 dB-jét, máris 90-nél vagyunk. Vagyis marad +25 dB tartalékban. Tehát jóval visszább csavarhatjuk a szabályozó gombot! 🙂

Kicsomagolva az eszközt, belül a henger alján és a zárókupakban is szivacsot találtam, gondolom az eszköz védelme miatt. Kézbe véve kellemes érzés fogott el, mert úgy érzem valami különös, egyedi dolgot kaptam. Összkép/összhang kimaxolva. Nekem ez is fontos. Az Dymamite háza robusztus aluminium, piros színe pedig fokozza az összetéveszthetetlen designt. Az alábbi képen az is látszik, hogy milyen komoly áramkört zsúfoltak ebbe a parányi szerkezetbe. Az XLR csatlakozó lábai aranyozottak, a jelveszteség csökkentése miatt.

Ezeknek az áramköröknek a meghajtásához pedig +48V fantomtápra lesz szükségünk. Most biztos mindenki meglepődött. Elárulom, először én is kétkedve fogadtam a leírásában külön kiemelt instrukciót. Dinamikus mikrofonokra normál esetben TILOS tápfeszültséget küldeni, mert az általában idő előtti halálukhoz vezet. Itt viszont csak az erősítő áramkörökig jut el a feszültség, a mikrofon teljesen el van szeparálva tőle. Multiméterrel ki is mértem, biztos ami biztos alapon, valóban így van. A legegyszerűbb megoldás, ha a mikrofon mögé kötjük be közvetlen.

Természetesen az eszközt a jelút közepére is tehetjük, ebben az esetben viszont két XLR kábelre lesz szükségünk.

Az alábbi képen pedig az SSL2 egyes csatornáján szükséges előerősítési értéket láthatja a kedves olvasó a Dynamite DM1 bekötése előtt és után. Tesztre a PreSonus PD-70 mikrofon lett bekötve.A kivezérlésjelző mutatja a DM1 erejét. Elég meggyőző, nem?

A termék 35 900 Ft-os árával, a középkategóriában versenyzik a jelútba köthető erősítők (inline preamp) között. Az sE Electronics Dynamite DM1-et az AudioMonde webshopjában, vagy partnereinél rendelhetitek, illetve vásárolhatjátok meg.

Update:

Időközben megjelent a DM1 továbbfejlesztett változata, DM2 TNT néven. Ebben az eszközben már egy kapcsoló segítségével két különböző jelszint erősítést kapcsolhatunk, +15dB és +30dB érték között választhatunk. Újdonság továbbá az impedancia kapcsoló (LOAD), mely nagy segítség például a különböző dinamikus és szalag mikrofonok előfokhoz való illesztésében.

A fejlettebb eszköz egy kicsit vastagabb árcédulát is kapott 55 000 Ft-os árával, de a kapcsolóknak köszönhető variálhatóság miatt magasan kiemelkedik ár/érték arányával a piacon szereplő versenytársaitól. Ezt az eszközt is, mint a DM1 modellt, az AudioMonde webshopban, vagy partnereinél rendelhetitek, illetve vásárolhatjátok meg.

Köszi a figyelmet! 🙂