BEYERDYNAMIC DT 700 PRO X – királyi kényelem a fejeden

BEYERDYNAMIC DT 700 PRO X – királyi kényelem a fejeden

Ez a család rettentően népes. Vannak nyitott, zárt, fülbe dugható, fülre illeszkedő, vezeték nélküli, stúdiós és hifi tagjai. A fejhallgatók lassan egy évszázada velünk vannak és zsebünkben, táskánkban, vagy egyszerűen csak az asztalon hagyva várják, mikor kerülnek sorra. Azt hiszem kijelenthetjük, hogy az emberiség elenyésző százaléka mondhatja el magáról, hogy nem viselt még a fején semmilyen zenehallgatásra alkalmas eszközt.

BEYERDYNAMIC DT 700 PRO X egy zárt kialakítású, kifejezetten stúdiós környezetbe szánt modell. Létezik egy nyitott változata is DT 900 PRO X néven, amelyet most nem taglalnék, mert meglátásom szerint egy otthoni stúdiós számára a sokrétűen használható, zárt rendszerű modellek a befutók. Hallgattam már persze nyitottat is, de nem tudtam megszokni a számomra szétfolyós hangzás miatt. Nem mondom hogy rosszak, ízlés dolga. Ja és egy nyitott fejhallgató az énekfelvételnél a behallatszódás miatt a mikrofonba, teljesen bukós.

EGY KIS TÖRTÉNELEM

Bár sokan az amerikai Nathaniel Baldwin nevéhez kötik a fejhallgató feltalálását 1910 környékén, a technológiának azért jópár év kellett a kiforráshoz. Az áttörés a német illetőségű Beyerdynamic nevéhez fűződik. Az alapító Eugen Beyer, 1937-ben alkotta meg mozgótekercses (dinamikus) fejhallgatóját, mely a DT 48 nevet kapta. Az ikonikussá vált füles vitathatatlanul hozzájárult ahhoz, hogy ezek az eszközök szélesebb körben is elterjedhessenek.

DT48

Tulajdonképpen a DT 48 tekinthető a stúdiókban, monitorozásra használt fejhallgatók ősének. Masszív felépítését és kiegyenlített hangátvitelét hamar megkedvelték a profik, az évtizedek során frissítéseken átesett modellt, a mai napig megvásárolhatjuk. Szorítónyomása miatt rendkívül jól izolálta viselőjét a külvilágtól, ami kültéri felvételek esetén is ideális eszközzé tette. Nekem amolyan analóg látványt nyújtanak a beállítást szolgáló önzáró anyák a fejhallgató pántján, tanúskodva arról, hogy régen mást jelentett a fogyasztói társadalom kifejezés. Töri-óra letudva.

MI VAN A DOBOZBAN?

A németeknél készülő DT 700 PRO X modell egy átlagosnál keményebb kartondobozban érkezik, a belül elhelyezkedő támasztékoknak köszönhetően atombiztosan be van ékelve a fejhallgató. Kibontása kicsit kacifántos, a kiegészítők egy külön dobozkában helyezkednek el. Kapunk egy kis füzetecskét képekkel és inspirációként a „Készíts bámulatosat” szlogent.

A felhallgató zsinórja kivehető, csatlakozása mini-XLR és 6.3 mm-es adapteres sztereo JACK, amelyet szétcsavarva 3.5-ösre is alakíthatunk. Ebből két különböző hosszúságút kapunk, egy 1.8 és 3 méter hosszúságút. A zsinórok jó anyagúak és vaskosak, nem fognak könnyen megtörni. Kapunk egy vastag neoprén anyagú hordozó táskát, amellyel a karcok és koszolódás ellen kapunk védelmet. A közel 100 000 forintos árba, mondjuk beleférhetett volna egy keménytok is szerintem.

Külön vásárolható 3 méteres csavart „telefonzsinór” kábel is, ha némelyeknek az jobban feküdne. A gyártó gondolt azokra is, akik utazásra is magukkal vinnék kedvenc fülesüket és nincs kedvük átalakítókkal bajlódni. Ezeken a kábeleken egy mikrofon is van beépítve, amolyan headset funkciót hozzáadva fejhallgatónkhoz. Elérhető USB-C és Lightning verzióban, 33 000 Ft-ot kell leszurkolni pluszban darabjáért. Egy Apple lightning-jack átalakító 4000 Ft-ba kerül…

FEJHALLGATÓ

Főszereplőnknek nem kisebb előd, mint a DT 770 PRO ágyazott meg. Szerintem nincs olyan hangstúdiós szeglete a világnak, ahol ne találnánk a szegre akasztva belőle, annyira elterjedt modellje a Heilbronn városában székelő gyártónak. Kivéve dobozából a fejhallgatót elsőre a súlya tűnt fel, ugyanis 35 dekás tömegével nem pillesúlyban versenyez. Ennek ellenére viselés során mégsem válik kényelmetlenné több használatnál sem.

Az összeszerelési minőség az alkalmazott anyagokkal egyetemben, prémium minőségű. A fejtetőnkön elhelyezkedő pánt nagyon kényelmesen párnázott, ebbe csúsznak be a fülkagylók személyre szabást szolgáló szárai. Ezek anyaga fém, a fülkagylók és a pánt műanyagból készült. Engem egy kicsit zavart az elején a kilógó vezeték, mert állítgatáskor mindig beleakadt az ujjam, de idővel megszokható. A füles főbb alkotórészei csereszabatosak, az egyes alkotóelemek külön-külön is beszerezhetőek.

A fülkagylók párnázottsága is kitűnő, a fülünkkel érintkező rész velúrból készült. Megkönnyítendően a tisztítást, egy mozdulattal könnyedén eltávolíthatóak. A már említett modularitás a párnák elhasználódása esetén is jól jön, így nem lesz szükség új fejhallgató beszerzésére. Persze ne ijedjen meg senki, ez várhatóan csak évek múlva fog bekövetkezni.

ADATOK

Szokásomtól eltérően most egy kicsit kitérnék a nyers számokra is, mivel relatív friss modellról van szó. Már szó volt róla, hogy a DT 700 PRO X modell, a DT 770 PRO vonalat kívánja tovább vinni. Működési elvét tekintve dinamikus, zárt. Külsőre forradalmi változtatások nincsenek, hiszen fülünk és fejünk helye, pár ezer éve ugye változatlan. A motorháztető alatt viszont történtek figyelemreméltó fejlesztések, beépítve az előd modelleknél tapasztalatokkal.

A fejhallgató szívét egy STELLAR 45 milliméteres meghajtó adja, mely a gyártó ígérete szerint erőteljes hangzásával széles és részletes hangképet biztosít felhasználójának. Ezt hivatott segíteni a meghajtóra integrált csillapító réteg. Frekvencia átvitele bődületes, 5 Hz és 40 kHz közötti, amely jócskán túllóg az emberi hallás tartományán. Impedanciája 48 ohm, mely szükségtelenné teszi a stúdiós világban létező fejhallgató erősítők használatát. Akár telefonunkat is használhatjuk forrásként.

Utazásra azért én nem fogom használni, hiszen fülkagylói fixek és méretei miatt is markáns helyet foglal a táskában. Fülünkbe 114 dB értékkel képes préselni a muzsikát, ami nagyon komoly teljesítmény. Audient hangkártyámmal háromnegyedes hangerőn pár perc után térdre kényszeríti hallójárataimat.

TAPASZTALATOK

Évekig egy Audio-Technica ATH-M40x fülest nyúztam, külső felvételekre mostanság egy Shure SRH440a fejhallgatót használok, így csak ezekhez tudok viszonyítani. Egy életre megutáltam a műbőr borítású fülkagylókat. Gyorsan kopnak, ráadásul hamar befülled alattuk a fülem. Amikor a Beyerdynamic kivételes viselési komfortot említ, cseppet sem túloz. Ennyire kényelmes (és drága) fejhallgatóm még sohasem volt. A plüss borításba azonnal beleszeretett a fülem. Végre normális méretű kagylókat gyártott valaki és nem kell igazgatnom állandóan a megfelelő pozíció megtalálásához. Azt hiszem ezt hívják királyi a kényelemnek. A külvilágot megfelelően izolálja, kifejezetten jól tudok fókuszálni a munkára amikor a fejemen van.

Hangkép és visszaadás tekintetében egy kicsit árnyaltabb a helyzet. Nagyon sok zenét hallgattam a DT 700 PRO X eszközömön keresztül, hogy tanuljam a hangját. Torzítást semmilyen hangerőtartományban nem tapasztaltam, a mélyek és a magasak nincsenek túltolva. Az összesített hangképet tekintve viszont számomra a középtartományban hiányzott a gyártó és sok tesztelő által hangoztatott részletesség. Kissé fura hasonlattal élve olyan érzésem volt, mintha a füles amolyan baromi jó fej akarna lenni és nagyon kiegyenlítgetni minden kilógó szőrt és tüskét a zenében. Készételt kínál, hiába járunk még csak a főzési fázisban. Félreértés ne essék, kitűnő a hangminőség, de a karakterét szokni kell.

ÖSSZEGZÉS

Ha most állnék fejhallgató vásárlás előtt, minden bizonnyal a BEYERDYNAMIC DT 700 PRO X modellt választanám újra, a már említett kivitelezési minőség és kényelem miatt, amivel szerintem jócskán ráver a versenytársakra kategóriájában. Igaz az elődmodell DT 770 PRO közel féláron beszerezhető, bennfentesek szerint azonban a hangszóróit silányabb minőségűre cserélte a gyártó titokban. Egy biztos, a Beyerdynamic beleadott apait-anyait a DT 700 PRO X megalkotásánál, hogy kényeztesse füleinket. Nálam célba értek.

Köszi a figyelmet! 🙂