ARTURIA MINILAB 3 – a francia kiskirály

Zenei pályafutásom döntő részét dobosként töltöttem. Amíg nem kezdtem ismerkedni az otthoni stúdiózás világával, meglehetősen távol esett tőlem a szintetizátorok világa. Az ujjaim amúgy sem voltak mozgékonyak, ehhez jött volna még a kezelésükhöz szükséges sok-sok órát felemésztő tanulás. Akkoriban ráadásul a kezdők részéről (is) elég komoly befektetést igényelt egy használható eszköz beszerzése. A MIDI billentyűk gyors fejlődősének köszönhetően azonban, napjainkban már nem kell kiüríteni a kasszát, ha legendás szintetizátorok hangját szeretnénk viszonthallani otthoni stúdiónkban.

A MIDI billentyűzet egy olyan eszköz, amely Musical Instrument Digital Interface szabványt használva lehetővé teszi a zenei információk (hangmagasság, dinamika, időzítés, stb.) közvetítését a számítógépek és más MIDI-kompatibilis eszközök között. Önálló hangszerként nem működnek. Ezek a billentyűzetek lehetnek kompakt és nagyobb változatok, amelyek USB aljzaton keresztül csatlakoznak a számítógéphez. Dedikált MIDI kimenettel ellátott változataikkal, professzionális eszközöket is vezérelhetünk. Szem előtt tartva a hátizsákos méretet és az elérhető legjobb ár/érték arányt, mai cikkemben az Arturia MINILAB 3 lép a porondra, mely kategóriájának egyeduralkodója.

MI VAN A DOBOZBAN?

A eszköz újrahasznosított papírdobozban érkezik, mindössze egy USB/USB-C kábelt kapunk mellé. Amit kiemelnék, hogy a kábel színe megegyezik a billentyűzetével. Egy zacskóban használati útmutatót és a regisztrációhoz szükséges kártyát mellékelt továbbá a gyártó. Ha nem rendelkezünk olyannal, regisztráljunk egy felhasználói fiókot az Arturia oldalán, ez a későbbiekben az eszközhöz járó szoftverek miatt is fontos lesz.

A dobozban található támasztékok egyébként nagyon masszívan helyén tartják benn a dolgokat. Nem kell aggódnunk, hogy egy kisebb odaütéstől esetleges sérülés keletkezne. Az Arturia még arra is gondolt, hogy valahogy ugye haza is kell vinni a boltból a kütyünket, ezért egy extra műanyag füllel látta el a termék dobozát. Így kell ezt! 🙂

AZ ESZKÖZ

„The sound explorers” -hirdeti az Atruria mottója. Minden túlzás nélkül mondhatjuk, hogy az 1999-ben alapított francia cég az évek során úttörő/felfedező szerepet vállalt merész ötleteivel és azok megvalósításával a MIDI eszközök, hangkártyák, dobgépek, szintetizátorok evolúciójában. Ami pedig még fontosabb, hogy mindezeket elérhető áron kínálják a szerényebb költségvetéssel rendelkező, zenét szerető és művelő emberek számára. Kell-e egy MIDI billentyű az otthoni stúdióba? Meglátásom szerint ez olyan, mint egy bornyitó. Nem használjuk minden nap, helyettesíthető ilyen-olyan megoldásokkal, de azért mégis csak jól jön a célszerszám, ha szükség van rá. A MINILAB 3 is ilyen. Pötyögtem már MIDI szekvenciát számítógép billentyűzetről, de amikor elkezdtem csavargatni-tologatni a gombokat, fülig ért a szám és hamar ráéreztem az ízére…

Azt nem mondhatjuk, hogy kispályások lennének a franciák, hiszen még a MINILAB 3 által képviselt belépő kategóriában is elkényeztetik a vevőiket. A négy színből álló kínálatból szerintem mindenki ki tudja választani majd, a számára megfelelőt. Számomra a limitált „Deep Black” néven futó, teljesen fekete verzió lett a győztes. Az eszköz készenléti állapotában villogó színes négyzet alakú gombok egészen vidám látványt tudnak nyújtani.

KEZELŐFELÜLET, CSATLAKOZÓK

Ebben a kategóriában már régóta híresen jó játékérzete volt az Arturia billentyűinek, ezt most sikerült magasabb szintre emelnie a cégnek. Szemből nézve két oktávnyi, 25 darab billentyűt találunk az eszköz alsó részén. Felül balról-jobbra haladva találunk két érintő felületet, amelyek a hajlító kereket, illetve a modwheel-t hivatottak kiváltani. Ezek felett funkciógombokat láthatunk, használatukkal csuda dolgokat lehet előhívni ketyerénkből. LED kijelző követi, mely az aktuálisan használt hangszert jeleníti meg. Persze egyéb dolgok is fel-fel villannak. Nyolc darab 360 fokban elforgatható (logaritmusos) potméter helyezkedik el felül középen, amelyekkel a szintetizátorok különböző funkcióit vezérelhetjük.

A jobb felső sarokban négy darab toló potméter zárja a sort, amellyel alapértelmezésben mély, közép, magas tartományt, illetve hangerőt állíthatunk. Alatta a nyolc kocka alakú dobpad színes háttérvilágítással is bír, így ha sötétben használjuk, akkor sem fogunk mellé ütni. Ezekkel a padokkal kiválóan följátszhatunk dobokat, chop mintákat, használhatjuk akár loop-ok indítására is. Mivel a MINILAB 3 eleve integráltan működik minden jelenleg piacon lévő hangszerkesztővel, ezek a gombok alapjáraton be vannak állítva a start, stop, felvétel és egyéb funkciókhoz. Igazi plug & play.

A MiniLab 3 azon kevés kompakt MIDI billentyűzetek közé tartozik, amelyeken van rendes MIDI-din kimenet. Ezen felül kontroll pedál bemenet is van rajta, amivel nemcsak sima sustain-t, hanem bármi más paramétert is tudunk pedál segítségével irányítani. A harmadik csatlakozó egy USB-C. Az Arturia láthatóan lépést tart a világgal, mivel már lassan minden laptop és hangkártya USB-C aljzattal érkezik, a cég az elsők között lépett be azon gyártók táborába, ahol már a MIDI kontrollerek is az új szabvány szerint működnek.

SZOFTVERES RÉSZLEG

Napjainkban már egyenlő fontossággal bírnak a szoftverek is, amelyeket eszközeink mellé kapunk. A MINILAB 3 ezen a téren sem vall szégyent. A lista nem végtelen, de a kezdetekhez mindenképpen elég. A teljesség igénye nélkül: Ableton Live Lite, Loopcloud, Arturia Analog Lab Intro. Bár ez utóbbinak a nevéből csak egy erősen limitált verzióra gondolnánk, megnyugtatok mindenkit le fog esni az álla a bőséges kínálattól. Órák mentek el vele, mire az összes ajándék szintetizátor emulációt és előre beállított hangszínt végig nyomkodtam.

Az ingyenes minták mellett természetesen buksza nyitásra is van lehetőség, egészen különleges pakkokat lehet elérni 4-6000 Ft-os összegért cserébe. Ennek a kis piactérnek szerintem amolyan közösség építő szerepet is szánt az Arturia. A kedvencek opció használata erősen ajánlott, amely könyvtárba a nekünk tetsző hangszíneket rendezhetjük. Az Analog Lab Pro verzióját 200 euro ellenében tehetjük magunkévá, de meglátásom szerint jó ideig elleszünk a könnyített verzióval is.

ÖSSZEGZÉS

Nagyon kellemes benyomást tett rám a franciák terméke. Sok örömteli pillanatot okozott és remélem még fog is, mert hát ezért csináljuk ezt az egész zenélősdit, nem…? Az Arturia MINILAB 3 Deep Black, a maga 38 000 Ft-os árával és tudásával nem véletlen ül amolyan kiskirályként a kompakt MIDI billentyűzetek kategóriájának trónján. Használva az eszközt pedig, mi is amolyan felfedezőnek érezhetjük magunkat, ahogy a cég jelmondatában áll: _The sound explorers

Köszi a figyelmet! 🙂