Zeng…? Tompíts!

Miután jól kiköltekeztük magunkat, hajlamosak vagyunk elégedetten hátradőlni, hogy most már biztos frankón fog szólni minden a felvételünkön. Ez papíron így is van, de azért vannak még járulékos tényezők. Ilyenkor jön az elégedetlenkedés, hogy: „ennyit kiadtam, aztán még sincs olyan minőség, amit szerettem volna.” Ebben a posztban nem mennék bele a felvételi formátumok tárgyalásába. Az otthoni stúdiózásnál egy másik nagyon fontos dolog, a megfelelő helyiségben történő felvétel. A rosszul felvett nyersanyagon még a legjobb stúdió sem tud javítani. Gondolok itt a visszhangzó, háttérzajokkal teli anyagra.

A fenti képen egy sE Electronics se 2300 mikrofon látható, amely bármely nagyobb stúdióban is megállja a helyét. Viszont a teljesítmény megfelelő kiaknázásához egy kis akusztikai ismeret is szükségeltetik. Karrierünk elején ugye még nem akarunk építésébe fogni, hiszen ha még időnk akad is, a buksza bizony vékony lesz hozzá. Elkeseredni azonban szobánkban csücsülve sem kell, mert sokat tehetünk az áhított cél elérése érdekében.

Hátunkat is masszírozhatjuk a falnak dőlve, bár kicsit karcolhat 🙂

A képen (fent) egy profi ének/szöveg felvételi helyiség látható. A falon lévő érdekes alakzatok a nem kívánt zengést és visszhangokat hívatottak kordában tartani. Figyelmesen nézve a képet, látható a sarokban egy oszlopszerű domborulat, mely a mély hangokat nem engedi „megülni”. Érdekes az is, hogy túlnyomórészt fa a felhasznált anyag. Ezek a szobák szakemberek által épített, műszerekkel kimért helyek. Ehhez igazítják a felhasználandó elemeket/alakzatokat. A közhiedelemben még mindig erős a tojástartós dolog, mely valóban ér valamit, de mégsem az igazi. Ezt gondolom a tojástartó alakú szivacsozásról is, amely teljesen „megfojtja” egy szoba/terem akusztikáját. Itt is igaz a mondás, a kevesebb sokszor több. Módjával használva pár akusztikai elemet, sokat javítunk rögtönzött helyiségünkön.

Természetközeli élmény. Kint verebek, bent dzsezbéz 🙂

Ennél a szobánál (fenti kép) a falakon elhelyezett elemek mellett, a függönyöknek is komoly szerepe van a zengésmentes körülmények megvalósulásában. Emellett marad elég „légtömeg” a természetesebb hangzás elérésére. Hiszen gondoljunk csak bele, ha beszélgetünk valakivel, vagy csak zenét hallgatunk otthon, mindig van „tér”, amelyben megszólalnak a dolgok. Ha átesünk a ló túloldalára és agyontompítunk mindent, olyan lesz, mintha egy zsebkendő mögül hallatnánk a hangunkat. Az említett elemek mellett természetesen a szőnyegnek, bútoroknak is áldásos hatásai lehetnek.

Zokni ki, szivacs be! Textil tárolódoboz, ahogy még nem láttad

Haladunk fokozatosan lefelé, a méretet tekintve. Ikea, Jysk vagy hasonló boltokban beszerezhető a ruhafélék tárolására kitalált, összecsukható textildoboz. Szó szerint pár ezerbe kerül és még az origami-élmény is adva lesz. 🙂 Ki-ki ízlése szerint turbózhatja akár egy ledszalaggal is belül, nehogy úgy érezze, hogy beszippantja a mélység… Sokszor kerülhetünk váratlan helyzetbe, melynél rögtönöznünk kell, a semminél minden több alapon. Ilyen helyzetekre készülve egyébként egy puskamikrofon is nagyon jó szolgálatot tud tenni. Az alábbiakban álljon egy csokor az emberi leleményesség bizonyítására.

Végső megoldás… Na nem a halál, hanem egy pihepuha kabát, amellyel beborítjuk magunkat.

Nincs helyhez kötve 🙂

A macskák nem fognak örülni a területvesztésnek

Öltözőnek sem utolsó

Ha van rávaló – egy profi hordozható szoba

A fent említetteken kívül érdemes körbenézni a kuckónkban, megbúvó zajforrások után kutatva. Sokan nem is gondolnák, egy falióra, légkondi, vagy egy számítógép hűtőventillátora milyen nagy zajt képes generálni, amely „rámászik” a felvételünkre. Higgyétek el, megéri a befektetett idő, mert mérföldekkel jobb eredmény fog kijönni a hangszórókból.

Köszi a figyelmet! 🙂