Hogy vásároljunk használt hangtechnikai eszközt?

A globális chiphiány és az egyéb elektronikai alkatrészek ellátási láncában fellépett nehézségek, soha nem látott magasságba lőtték a használt eszközök piacát. A krízis az otthoni stúdiósok világát is érinti közvetve, hiszen rengeteg általunk használt eszközben találhatóak félvezetők. De említhetjük a mikrofonokat is, mert bár összejön rá a pénzünk, megérkezésükre sokszor heteket, hónapokat vagyunk kénytelenek várni. Van olyan hazai hangszerkereskedés, ahol már a nyitóoldalon közlik, hogy lehetőleg a rendelkezésre álló készletből válogasson mindenki, mert annak biztos a mielőbbi megérkezése. Mit tehetünk ilyenkor? A használt portékákat kínáló weboldalak felé vesszük az irányt, reménykedve benne, hogy valaki talán épp most kíván megválni az általunk áhított eszköztől, terméktől.

Egy gitár, dob, trombita vásárlásánál ugye végignézzük választottunkat, játszunk rajta, fizetés után pedig már robogunk is hazafelé. Stúdiótechnikai eszközöknél azonban kicsit árnyaltabb a helyzet, több dologra és alaposabban kell odafigyelnünk. Az adásvétel létrejötte után már senki sem szívesen akarja visszacsinálni a dolgot. Ez tapasztalat. Sok eszköz fordult már meg az asztalomon, némely csak egészen rövid ideig vendégeskedett nálam, de vannak állandó „lakóim” is. Az alábbiakban pár jó tanáccsal szeretném ellátni a használtpiac vizeire evező otthoni stúdiós kollégáimat, remélhetőleg megkímélve így őket egy csomó fejfájástól.

Alaposan nézzünk körül a piacon

Sohasem volt egyszerűbb a kutakodás, mint napjainkban. Régebben újságok hasábjain, hallomásból, illetve beszámítással is foglalkozó hangszerboltokban tájékozódott az ember a használt kínálatról. Ma már rengeteg hirdetési felületen van lehetőségünk tájékozódni kínálat és ár tekintetében. A lényeg, hogy nem kell kapkodni (sajnos ezt a hibábát én is többször elkövettem), mert egy helyett úgyis jön másik. Ismerős érzés, amikor pusztán a képeket látva beleszeretünk egy eszközbe, aztán egyre csak pulzálva a fejünkbe férkőzik a gondolat: Úristen, csak el ne vigyék! Főleg, ha az eladó már öreg motoros és még rá is erősít: -Volt már több érdeklődő is, de ha téged komolyan érdekel, akkor félrerakom neked. Ismerős? Szerintem már mindenki átment egyszer ezen életében. Utána pedig mondta magának: Lehet, kicsit elkapkodtam a vásárlást…

Szóval csak szép ráérősen nézegessünk. Nézzünk videómegosztó oldalakon sok tesztet a kiszemelt eszközről, de lehetőleg ne olyat amiben elmondják, hogy pl. „ezt a mikrofont a gyártótól kaptam tesztelésre…” Az ilyesfajta tesztek a legkevésbé sem mondhatóak objektívnek. Többnyire támogatott tartalmak, ami azt jelenti általában, hogy a tesztelő megtarthatja a terméket. Előírják neki viszont, hogy mi legyen a video címe, tematikája, mit tartalmazzon a link a video alatt, milyen szavakat használjon.

Megbízható hely

A felgyorsult világ miatt a digitális piacterek virágkorukat élik, rengeteg hír lát napvilágot átverésekről. Sokan mosolyogva legyintenek, hogy ezt ők már tudják, de legtöbbször a túlzott magabiztosság okozza a kellemetlen végkifejletet. Unalomig emlegetett frázis, hogy kizárólag megbízható oldalakon üzleteljünk, lehetőleg termék kipróbálási lehetőséggel, illetve személyes átvétellel. Ne szégyelljünk ismerőseinknél se utánakérdezni és fórumokat olvasgatni a tapasztalatokról. Komolyabb eladók hajlandóak próbagaranciát is adni a megvásárolt eszközre, ehhez természetesen kölcsönös bizalom is szükséges.

A másik megnyugtató adásvételi forma, a már fentiekben is említett üzletben való vásárlás. Sok boltban, amennyiben náluk vásároljuk új eszközünket, szívesen beszámolják portékánkat, amelyet aztán ők tovább értékesítenek. Kapunk hivatalos adásvételi szerződést és általában egy-három hónap garanciát is, amennyiben valamilyen probléma merülne fel. Egy több éves múlttal rendelkező kereskedő nem fogja kockáztatni a hírnevét egy elégedetlen vásárlóval. Csomagfeladásos formánál viszont 19-re húzunk lapot, főleg előre utalással. Kizárólag olyan oldalakról érdemes rendelni, ahol van megbízhatóságra vonatkozó értékelési rendszer, ez nyújthat némi megnyugvást. Megoldás lehet az is, ha az adott városban van rokonunk, vagy jó ismerősünk, aki át tudja venni/kipróbálni az eszközt.

Adásvételi szerződés, banki átutalás

MINDEN esetben ragaszkodjunk az adásvételi szerződés megírásához! Még távolabbi ismerős esetén is. Bármilyen felmerülő tulajdonjogi egyet nem értés esetén, esetleg hivatalos ellenőrzés során ezzel a dokumentummal tudjuk igazolni, hogy mi jóhiszeműen jártunk el az üzlet megkötése során. Mondjuk ez egy lopott eszköz lefoglalásánál sovány vigasz, viszont tisztázni tudjuk magunkat egy hatósági eljárás során. Ezt egy plusz védelmi vonallal erősíthetjük, ha a termék ellenértékét banki átutalással egyenlítjük ki.

Amennyiben az eladó elzárkózik az adásvételi szerződés írása elől, hagyjuk az egészet, mert az már minimum gyanús. Fontos, hogy amennyiben eladók vagyunk, biztosítsunk lehetőséget a termék kipróbálására a későbbi reklamáció elkerülése miatt és ezt rögzítsük is a szövegbe. Tételezzük fel, eladunk egy mikrofont. A vevő kifizeti, megy hazafelé és leejti, majd elégedetlenül visszajelez nekünk, hogy horpadt a mikrofon védőrácsa és nem szóltunk róla. Pedig nálunk még nem volt az, viszont nem tudjuk ezt bizonyítani. Na emiatt sem árt a kipróbálás.

Kérdezzünk sokat az eladótól

Sokan legyintenek, hogy ők már megnézték, jó lesz ez. Minek kérdezgessenek? Csak. Ha egy eladó gyorsan túl akar esni az adásvételen, vonakodva válaszol a kérdéseinkre, akkor ott kilóg a lóláb és valami takargatnivaló van. Én az alábbiakat szoktam megkérdezni, amennyiben nincs külön feltüntetve a hirdetésben: Miért akarod eladni? Hányadik tulajdonosa vagy? Papírjai, tartozékai megvannak a terméknek? Garanciális még? Hol lehet megtekinteni, illetve kipróbálni? Az utolsó kérdésnél tapasztalataim szerint általában a csalókban tudatosul, hogy a hülyék nem ezen az oldalon vannak. Volt már persze olyan is, amikor a vevőnek mondtam, hogy előreláthatólag csak csütörtökön tudom küldeni a mikrofont amit meg szeretett volna venni, viszont Ő már hétfőn átutalta az összeget. Természetesen előbb feladtam én is, mert kényelmetlenül éreztem magam, hogy tartozom. Én már csak ilyen régimódi vagyok.

Az eszköz állapota

Vevőként a termék átvételekor FIGYELMESEN ellenőrizzük le az állapotát. Egy keverőpult, előfok, vagy hangfal csatlakozóinál előforduló korrózió, akadva forduló potméter, mélyebb karc a felületen árulkodó jel lehet. A megkímélt állapotú terméknek hirdetett eszköz valószínű sokat kapott már az élettől és véres a torka. Láttam már ragacsos felületű kis keverőpultot, amelynek eladója sokadik rákérdezésre csak-csak kibökte, hogy egy rajthagyott pohár tartalma van a gombok között. Engedni akart az árból, csak vigyem el. Mondtam, majd máskor.

Mikrofon vásárlás esetén ha tehetjük (vagy kérjünk kölcsön) vigyünk magunkkal egy felvevőt, fülest és egy XLR kábelt, hogy ki tudjuk próbálni az eszközt. Ja és lehetőleg forgalmas helyen, valaki ismerőst is magunkkal cipelve bonyolítsuk a bizniszt. Gyerekesen és öregesen hangzanak ezek a dolgok tudom, de a fagyi is vissza tud nyalni, ahogy azt a közmondás is tartja.

Hamisítványok

A legtöbb hamisítványba a mikrofonok között futhatunk, ezen belül is a Shure SM57 és SM58 dinamikus mikrofonja az, amelyből sajnos a legtöbb kópia kering a piacon. Nem véletlenül, hiszen ez a két modell ár/érték aránya miatt, a legnépszerűbb eszközök közt foglal helyet. Stúdiós szemmel nézve tényleg nagyon kedvező az áruk, kicsit érthetetlen is, hogy miért éri meg pár gerinctelen haszonlesőnek átverni a gyanútlan vevőket. A másolatok hangminősége és tartóssága messze elmarad az eredetiektől. Érdemes a videomegosztó portálokon tájékozódni amennyiben bizonytalanok lennénk, hogy milyen módon tudjuk azonosítani a hamisítványokat.

Bár csinálják ezt hivatalosabb formában is, köztük az a bizonyos „B” betűs német gyártó (kínaiakat már nem is említek) aki valami elképesztő pofátlan módon dobja piacra, vezető gyártók eszközeinek kópiáját a saját neve alatt – sajnos elég silány minőségben. A Magyarországon kapható Shure mikrofonok hivatalos importőre az Eurhythmics Kft., akinek oldalán ellenőrizni tudjuk a hivatalos magyar partnereket. A hazai forgalmazó ellátja továbbá a Shure termékeket egy eredetiséget igazoló, kocka alakú hologramos matricával. Szerviz és egyéb kérdésekkel is fordulhatunk egyébként az említett céghez.

Valóban megéri?

Ez egy olyan kérdés, amelyet mindenképp tegyünk fel magunknak a megvásárlás előtt. Ha például egy jelenleg 35 000 Ft-ba kerülő Audio-Technica AT 2020 mikrofont 25 000 Ft-ért hirdetnek, az tényleg olyan jó vétel? Ok, 10 ezerrel az ÚJ eszköz piaci ára alatt van és abból veszünk még egy kábelt, vagy ilyesmit. Amit viszont tudnunk kell, ezeknek az árkategóriás termékeknek nem hangmérnökök a vásárlói, tehát nem a megkímélés vagy szakszerű kezelés az elsődleges szempont. Extrém esetekben állatszőrrel, cigifüsttel, folyadékkal és hasonló nyalánkságokkal is találkozhatunk. Félreértés ne essék, nem azt próbálom meg a tisztelt olvasókkal elhitetni, hogy kizárólag ilyen eszközöket kínálnak eladásra. Egyébként egy használt árából az újhoz viszonyítva legalább 25% le kell hogy jöjjön, az a korrekt.

Remélem segíthettem a kedves olvasónak abban, hogy még tudatosabban bonyolítsa second hand üzleteit a jövőben. Nincs annál szívfacsaróbb érzés, mint amikor egy sunyi alak a keservesen megkeresett pénzünkkel, markába röhögve távozik. Hangsúlyozom, hogy a használtpiac nagyon jó tud lenni kellő odafigyeléssel, főleg vintage cuccok esetén. Amennyiben nem vagyunk biztosak a dolgunkban, a már fentiekben említett hozzáértő barát/cimbora segítsége aranyat ér. Nem utolsó sorban pedig, használjuk örömmel újdonsült eszközünket!

Köszi a figyelmet! 🙂