Kezdő hangfelvételi eszközök

Kezdő hangfelvételi eszközök

Hangzatos technikai szakzsargonnal és számokkal nem szeretném terhelni írásaimban a tisztelt Olvasót. Az a célom, hogy bátorítsak mindenkit mert alapszintre magunktól is el tudunk jutni, kellő energiát és némi anyagiakat befektetve a házi stúdiózás világában. Kezdetekben amikor ilyen profilú boltokba látogattam, hamar lezsibbadt az agyam a lesugárzási szögek és impedancia értékek taglalásától. Én elismerem a lexikális tudást, de nagyon nem erre van szükség az elején. Tanácsot kevesen tudnak értékelhető szinten adni, egy kezdő számára.

Vegyük alapul az énekfelvételt. Sokan nem akarnak, vagy nem tehetik meg, hogy komoly stúdióba menjenek emiatt. A zenei alapuk már megvan otthon és igazándiból csak egy jó minőségű demo hanganyagra lenne szükségük. A hangtechnika a digitális világgal egyetemben, hatalmas léptekkel fejlődik. Napjainkban már rengeteg jó minőségű, elérhető árú eszközt találunk erre a célra a boltok polcain. Lássuk az én receptem:

Munkaállomás

Személy szerint a hátizsákban elférő dolgokat szeretem, emiatt az én rendszerem egy laptopra épül. Ebből már az elején érdemes „combosabbat” beszerezni, mert a későbbiekben nehézkesebb lesz a bővítése, mint egy asztali számítógépnek. Esetünkben egy i7-es Intel (vagy ennek megfelelő AMD) processzoros gép, legalább 16 GB RAM társaságában. Tárolóból minimum 512 GB (SSD) legyen benne. A Windows és a járulékos cuccok ebből 40 GB-ot már úgyis el fognak foglalni. A gépen lehetőség szerint usb 3, vagy Thunderbolt 3 csatolók legyenek. Érdemes még egy külső (ssd) meghajtót is beszerezni, amelyen a műveinket tároljuk. MacBook Pro gép esetében is hasonló konfigurációra törekedjünk, az időtállóság jegyében. Ha használtan szerezzük be, 2019-es modelltől felfele válasszunk. 13″-as vagy 15″-ös modell egyaránt megfelel. Ha komolyabbra fordul a dolog, úgyis beszerzünk egy nagyobb monitort mellé. Az örökös Mac/PC vitára pedig csak annyit mondanék, hogy egy komoly windows gép is annyiba fog kerülni, mint egy almás laptop és akkor még nem is beszéltem a PC jóval gyorsabb amortizációjáról.

Hangkártya/Audio Interface

Most, hogy már van egy jó kis gépünk, ideje szétnéznünk a külső hangkártyák/audio interface-ek között. Gondolom páran most felhúzzák a szemöldöküket, hiszen egy laptopban van ilyesmi. Na igen, Skype-ozásra talán megteszi. De semmi másra. Ahhoz, hogy megfelelő minőségben digitalizáljuk torkunk vagy hangszerünk rezgéseit, szükségünk lesz egy külső hangkártyára, vagyis interfészre. Első bálozóknak az M-Audio M-Track Solo kütyüje bőven elég lesz. Az alap dolgokat tudja, csodát ne várjunk tőle. A lényeg úgyis a gyakorlás és ismerkedés ezzel az izgalmas, néha kicsit zajos világgal.

Mikrofon

Ennél a láncszemnél is a középutat kell megtalálni, ha „vékonyabb” büdzsével rendelkezünk. Nekem a Audio Technica belépő szintű modellje lett a befutó. Szerintem ha szakavatott embereket kérdezünk, senki számára sem ismeretlen az AT2020 neve, mert igazi mindenes. Alacsony ára ellenére, nagy meglepetés a hangminősége. Az éneken kívűl hangszerek felvételénél sem jön zavarba. Mivel kondenzátor mikrofon, működéséhez fantomtáp (+48V) szükséges. Érzékenysége miatt pedig egy popfilter vagy szivacs használata javasolt. Ezt a Pákó Kft-nél tudjátok beszerezni, ahol meg is lehet tapizni. 🙂 XLR kábelt pedig ne felejts el venni akár tartaléknak is, mert nem mindenhol tartozék a csomagban!

USB mikrofonok

Ezek az eszközök a fent említett hangkártyák és mikrofonok hibridjei. Bár a leírásokban minden jót ígérnek, meglátásom szerint jobbára csak videochat-re alkalmasak. Aki valamennyire is komolyan veszi az otthoni stúdiózást, felvételkészítést, az jobb ha messze elkerüli ezeket.

Asztali mikrofonállvány

Erre is szükséged lesz, mert ugye a kezedben egy érzékeny stúdió mikrofont nem egészséges tartani. Amire figyelj, hogy stabil legyen!

Köszi a figyelmet! 🙂