AUDIX i5 hangszermikrofon

AUDIX i5 hangszermikrofon

Az oldal hasábjain eddig inkább a beszédre optimalizált mikrofonokról olvashatott a tisztelt nagyérdemű, azonban egy kicsit fogok térni a fősodortól mai vendégünk esetében. A történet úgy indult, hogy egy rövid dobos-videót szerettem volna rögzíteni, amelyben bemutatom kedvenc lábdobra használt mikrofonom, a Sennheiser e602 II hangját. Aztán ahogy lenni szokott a projekt bővült, mert a pergődobot is be szerettem volna mikrofonozni, hogy normális hangja legyen. A köztudatba égett Shure SM57 helyett azonban, valami frissebb hangkaraktert kerestem. Pár napos kutakodás és videó nézegetés után az AUDIX i5 hangszermikrofonra esett a választásom, mely remek árával és képességeivel kellette magát.

A hazánkban kevésbé ismert amerikai székhelyű Audix cég, csaknem 40 éve járul hozzá az audio ipar fejlődéséhez. Világszerte komoly elismerést vívtak már ki maguknak fejhallgatóik, mikrofonjaik és kiegészítőik minőségével. Termékeik fejlesztése, tesztelése és összeszerelése is az Oregon államban található Wilsonville városában történik, tehát valóban made in USA. Képviseletüket Magyarországon a Bluesond Kft. látja el, akiktől természetesen magánemberként is vásárolhatunk.

Az AUDIX i5 dinamikus hangszermikrofon egy kimondottan nagy hangnyomás elviselésére kifejlesztett eszköz (dob, gitárládák, fúvósok) mely akár 140 dB körüli érték esetén is torzításmentes hangot képes visszaadni a VLM™ technológiával készült membránnak köszönhetően. Ez nagyon meggyőző. Viszonyításképpen egy lábdob rendesen megrúgva kb. 105 dB értéket karcol, egy pergődob akár 125 dB-el is képes bombázni fülünket. Tehát bőven van tartalék.

Széles tartományú frekvenciaátvitelének, oldalirányú zajkioltásának köszönhetően rendkívül univerzális darab stúdióban és élő hangosítások során egyaránt. Méretei a hangszermikrofonok között visszafogottnak mondhatóak, 14 centis hossza 25 dekás súllyal párosul. Bár sokak szerint a pergődobokon brillírozik, nem izzad meg tamokon, fúvósoknál, de még énekfelvétel esetében sem.

MI VAN A DOBOZBAN?

A mai trendeknek megfelelően a csomagolást az eszköz méreteihez igazították. A dobozban némi papírt, matricát, egy párnázott táskát, kengyelt és magát a mikrofont találjuk. Külön kiemelném a hordtáska vastagságát, végre valaki nem spórolt a szöveten. 🙂

Az AUDIX i5 formavilágával, visszafogott matt fényezésével és a már említett masszív felépítésével egyből rokonszenvet váltott ki belőlem. A kengyel mondjuk egy kicsit lehetne tágabb is, igaz így biztosak lehetünk benne, hogy nem lesz váratlan pottyanás lefelé. A mikrofon háza teljes egészében fém, a kapszulát védő kosár is masszív kivitelű. Erősebb nyomkodás hatására sem deformálódik a felső rács.

A rács alatt egy extra szivacs öleli körbe a kapszulát, mely az extrém hangszint kezelésében is jelentős szerepet tölt be. A kapszula kardoid karakterisztikájú és mint említettem, nagyon jó hatásfokkal oltja ki az oldalról érkező hullámokat. Az alábbi videóban egy rövid teszt gyanánt a pergődobhoz raktam be az AUDIX i5 nyelest:

Az alábbi hangfájlokban pedig csak pergődobon, lábdobbal keverve, illetve beszédre használva hallható:

ÖSSZEGZÉS

A nagy rivális SHURE SM57 mikrofont már évtizedek óta ipari szabványként emlegetik stúdiós és élő hangosításoknál is. Árukat és felhasználási területüket tekintve egy ligában versenyzik mindkét mikrofon, kereskedőtől függően 40-45 000 Ft összegért érhetőek el. Nem mondom természetesen, hogy a Shure rossz lenne, de az AUDIX i5 hangzása jobban tetszik a fülemnek fényesebb, határozottabb magasaival. Ízlés dolga. A robosztus és masszív kivitelnek köszönhetően pedig, úgy néz ki jó ideig szolgál majd nálam a felvételeknél.

A mikrofon egyébként tagját képzi az AUDIX DP7 szettnek is, mely jelenleg a gyártó legnépszerűbb dobmikrofon készlete. Természetesen lábdobra, tamokra és overhead-re optimalizált modellek is megtalálhatóak a kínálatban, amelyeket akár külön-külön is megvásárolhatunk a magyar forgalmazónál. Ezúton is köszönöm a Bluesound Kft. és Grodvalt Csaba segítségét, akik közreműködése szervesen hozzájárult a cikk létrejöttéhez.

Köszi a figyelmet! 🙂