Amikor a svájci bicska kifejezést halljuk egy eszköz jellemzése kapcsán, legtöbbünknek a sokoldalúság, univerzális felhasználhatóság jut eszébe. Azt hiszem nyugodtan kijelenthetjük, a hangtechnika világában ezt a kategóriát képviselik a számítógépünkhöz köthető külső konverterek, melyek a népnyelvben külső hangkártyaként váltak ismertté. Széles körben való elterjedésük a 2010-es évek elejétől indult be robbanásszerűen, köszönhetően az alkalmazott technológiák megfizethetőségének.

Milyen feladatokat is látnak el a külső hangkártyák, illetve miért annyira univerzálisak? Nos, ezt egy mondatban nehéz lenne kifejezni. Ahogy a fenti képen is látható, egy ilyen eszközbe egész sok funkciót sikerült belepréselni a leleményes mérnököknek: hangszer bemenet, mikrofon előfok, analóg/digital jelkonverter, hangerőszabályozó, fejhallgató erősítő. Nézzük meg tételesen ezeket!
BEMENETI SZEKCIÓ
A korszerű hangkártyákon már úgynevezett „kombó” bemeneteket találunk, melyek ötvözik a mikrofonok XLR, illetve a hangszerek 6.3 mm-es JACK csatlakozó szabványát. Szintén ezen LINE szintű jelet is küldhetünk az eszközbe. A bemenetek mellett találjuk a jelszintek beállítására szolgáló potmétereket és a többi funkciót aktiváló gombokat. Gyártótól függően a gombok mellett jelzőfény mutatja a kivezérlés mértékét.

A bemenetek után egy közvetlenül egy előfok is helyet kapott, melyen dinamikus és kondenzátoros (+48V fantomtáp) mikrofonokat is csatlakoztathatunk. A mikrofon előerősítő egy nagyon fontos komponens. Fő feladata a mikrofon által generált alacsony szintű jel felerősítése egy olyan értékre, amelyet az analog-digital (A/D) konverter megfelelő minőségben tud digitalizálni. A hangkártyák ára általában tükrözi ezeknek az előerősítőknek a színvonalát.
KONVERTER
Az AD/DA (analóg-digitális és digitális-analóg) konvertereknek szintén fontos szerep jut hangkártyánkban. Ezek az áramkörök felelősek a hang analógból digitálissá alakításáért (AD) és visszaalakításáért (DA). A digitálissá alakított jel érkezik számítógépünkbe a hangkártya kimenetéről, amelyet aztán hangszerkesztőnkben masszírozhatunk tovább.

A rögzített jel pontosságát és tisztaságát nagyban befolyásolja az A/D konverter (ADC) chip minősége. Ezt két érték határozza meg: a mintavételi frekvencia és a bitmélység. A mintavételi frekvencia azt jelzi, hogy a rendszer másodpercenként hány mintát vesz fel az analóg jelből. Minél nagyobb a mintavételi frekvencia, annál több részletet őriz meg a konverter a hangból. Felvételeink esetében érdemes a 48 kHz-es értéket előnyben részesítenünk. A bitmélység értéke azt mutatja, hogy hányféle dinamikai szintet tud megkülönböztetni a konverter. A nagyobb bitmélység pontosabb és zajmentesebb jelrögzítést biztosít. Ennek ajánlott értéke 24 bit. Tehát hangkártyánk beállítása 24 bit/48 kHz legyen, ha profi szintű hangfelvételt akarunk készíteni.

A D/A konverter (DAC) feladata, hogy a számítógépen tárolt digitális hangadatokat analóg jellé alakítsa, amelyet végül a hangfalak vagy fejhallgatók képesek megszólaltatni. A minőségnek természetesen itt is fontos szerepe van, hogy visszahallgatáskor minél hitelesebb eredményt kapjunk és ennek megfelelően hozzunk döntéseket a zene végső keverésének során.
HANGERŐ SZABÁLYOZÓ
A monitor kontroller egy olyan funkció a hangkártyán, amely lehetővé teszi a monitor hangfalak illetve a fejhallgatók hangerejének precíz szabályozását. Az igényesebb hangkártyák esetében vizuális visszajelzést kapunk a jelszint (pre fade) tekintetében.

A fejhallgató szabályozója ettől balra helyezkedik el, alatta a 6.3 mm-es JACK aljzattal. A drágább eszközökön ebből az aljzatból kettőt is kapunk. Ez a kimenet rendelkezik külön erősítéssel is, hiszen a komolyabb stúdió fejhallgatók meghajtásához szükség van megfelelő teljesítményre.
Így dióhéjban összefoglalva tehát ezek a hangkártyák főbb ismérvei. Tudom, sok mindent lehetett volna még részletesebben tárgyalni, de az oldal célja az, hogy a szélesebb közönség számára is emészthetően találja a hangtechnika világának bravúros megoldásait. Meglátásom szerint 90-100 ezer forint környékén már egészen vállalható darabokat lehet beszerezni ezekből az eszközökből.