Sok mindenről esett már szó az oldalon az otthoni stúdiózással, hangfelvétel készítéssel kapcsolatban, de talán a legfontosabbról még nem. Ha megnézzük a professzionális stúdiókról készült fotókat, már első pillantásra feltűnnek a falakra, illetve a mennyezetre erősített különböző formájú és anyagú panelek. Ezen elemek használatát, még a kifejezetten erre a célra készült környezetben sem tudják megkerülni.

Egy otthoni stúdióban is fontos az akusztikai kezelés, mert házi körülmények között még hajlamosabbak kialakulni akusztikai problémák, például úgynevezett mélyfrekvenciás állóhullámok, vagy nem kívánt visszaverődések. Sokan beleesnek a csapdába, hogy méregdrága berendezéseket vásárolnak, de a végeredmény mégsem lesz az igazi. Rossz akusztikai környezetben lehetetlen megfelelő arányú mixet csinálni, de felvételeknél is rengeteg bosszúságot tud okozni a kezeletlen helyiség.

A fenti képen balról jobbra haladva láthatjuk a négy fő dolgot, melyek beszerzésével és megfelelő használatával mérföldekkel javulni fognak otthoni zenekuckónk adottságai. A basszuscsapdákat a sarkokba javasolt helyezni, a mély hangok (lábdob, basszus) kezelésére. Az akusztikai panelek a falakra függesztve fognak jó szolgálatot tenni, az elsődleges visszaverődési pontokon. A harmadik képen látható diffúzorokat a természetesebb hangzás elérése érdekében használhatjuk. Fontos megjegyezni, hogy mint nevük is mutatja, ezek a panelek elterelik és nem elnyelik a hangot! A negyedik képen függönyt és szőnyeget láthatunk, a magas frekvenciák elnyelésére hivatottan.

A fenti képet egy néphiedelem eloszlatására tettem ki illusztráció gyanánt. A jó öreg papír (vagy szivacs) tojástartó talán megfelelő egy próbaterem visszhangosságának leszorítására, de otthoni stúdiónkban felejtsük el a használatát! A magas frekvenciákat aránytalan módon le fogja tompítani, így több kárt csinálunk a kiegyenlített hangképben, mint hasznot.
Az említett módszereknek, eszközöknek persze sok leágazása van. A fenti videóban egy igazi nagyágyú, Vas Misi mesél mélységeiben Sellyei „Silk” Tamásnak a hangszigetelésről, teremakusztikáról, hangcsillapításról. Érdemes meghallgatni, okulni belőle.