Mint ahogy azt már egy korábbi bejegyzésemben is olvashatta a tisztelt nagyérdemű, a digitális audio munkaállomások (DAW) fejlődése az analóg technológiáktól a modern szoftveres megoldásokig rendkívül rövid időn belül ment végbe. A folyamat persze napjainkban sem állt meg, bár mostanság csak csiszolgatják már a hatalmas tudású szoftvereket. Ma már egy laptop és egy DAW segítségével tulajdonképpen bárki készíthet professzionális minőségű zenét, ami korábban csak drága stúdió berendezésekkel volt lehetséges.

Egy ilyen szoftver beszerzése, főleg a járulékos audio pluginekkel kiegészülve, azért érezhető kiadást jelent mindannyiunknak. Vannak persze butított verziói (GarageBand, ProTools Intro, Cubase Elements, stb.) az ismertebb DAW-oknak, de komolyabb munkára meglátásom szerint nem alkalmasak. Futtatásukhoz egy erősebb számítógép is javasolt, a zökkenőmentes munka érdekében. Otthoni felhasználás tekintetében amolyan úri-muri ez.
openDAW
A kissé hosszúra nyúlt bevezető után, következzen az írásom oka, vagyis tárgya. A napokban látott napvilágot egy felettébb érdekes openDAW nevű zeneszerkesztő szoftver, amely működését tekintve böngésző alapú. Nem elírás, az internetes böngészőnkből futtathatjuk a szoftvert, mely ráadásul (még) teljesen ingyenes. Az openDAW létrehozása André Michelle, egy szabadúszó webfejlesztő nevéhez fűződik. Az úriember víziója, hogy a zenei produktum készítését mindenki számára elérhetővé tegye.

Egy fecske köztudottan nem csinál nyarat, viszont az openDAW felfogható amolyan előfutárként is, a jövő tekintetében. Mint mindennek, ennek is vannak persze előnyei és hátrányai is. Bár a mérleg nyelve az előnyök fele látszik billenni. Mivel böngésző alapú, az openDAW Windows, macOS és Linux rendszereken egyaránt használható. Az intuitív kezelőfelület megkönnyíti a zeneszerkesztést kezdők számára, aki tanulási, illetve ismerkedési célzattal veti magát ebbe a világba. A létrehozott projektek biztonságosan tárolhatók a felhőben, így bárhonnan és bármikor hozzáférhetők. Ez azt is lehetővé teszi, hogy több felhasználó valós időben dolgozzon ugyanazon a projekten, ami ideális zenekarok vagy távolról együttműködő producerek számára.

Nincs szükség telepítésre vagy speciális hardverre, csak egy modern böngészővel és internet kapcsolattal kell rendelkeznünk. Számos virtuális hangszer és effekt érhető el közvetlenül az alkalmazásban, így nincs szükség külső audio pluginek használatára. Hátránya, hogy az alkalmazás használatához folyamatos internetkapcsolat szükséges, ami hátráltató tényező lehet gyenge, vagy instabil hálózat esetén. A böngésző alapú alkalmazások továbbá jelenlegi formájukban nem nyújtanak olyan szintű teljesítményt és funkcionalitást, mint a dedikált asztali DAW szoftverek, ami korlátozhatja az összetett projektek kezelését.
Összegzésképpen elmondhatjuk, hogy az openDAW és a jövőben megjelenő más böngésző alapú munkaállomások nagyszerű lehetőséget kínálnak majd azok számára, akik rugalmas és hozzáférhető megoldást keresnek a zenekészítéshez, illetve csak ismerkednének ezzel a világgal. Bár jelenleg még nem helyettesítik teljes mértékben a professzionális asztali szoftvereket, mindenképpen izgalmas látni ennek a szegmensnek a fejlődését. Arra biztatok mindenkit, hogy további információért és az openDAW kipróbálásához látogasson el az alkalmazás hivatalos weboldalára.