Ami a karóráknál a Rolex, az autóknál a Rolls Royce, az a mikrofonok esetében a Neumann. A berlini székhelyű vállalat több, mint 90 éve formálja a hangstúdiók és a broadcast ipar világát. A mikrofonok mellett előremutató gondolkodásuknak és termékeiknek köszönhetően végérvényesen beírták magukat a hangrögzítés történelmébe.

Kevésbé ismert tény, hogy Georg Neumann fektette le az újratölthető akkumulátorok máig használatos technológiai alapjait, egyedi igényű hangkeverő pultokat készített és a fonográfok rögzítési eljárásánál is jelentős érdemei voltak. A sokrétűség napjainkban is tetten érhető a cég termékpalettáját tekintve. A mikrofonok mellett fejhallgatók, stúdió hangfalak, előfokok és hangkártyák is megtalálhatóak a Neumann kínálatában.
Kezdetek
A Neumann mikrofonok története 1928-ra nyúlik vissza, amikor Georg Neumann és Erich Rickmann megalapította a Georg Neumann & Co. vállalatot Berlinben. Az első forradalmi termékük az M7-es kapszulával szerelt CMV 3 mikrofon, a világ első sorozatgyártásban készült, kereskedelmi forgalomban is kapható kondenzátor mikrofonja volt. Sokan ezt a modellt tartják a mai stúdiómikrofonok atyjának.

Ezt a „Neumann palackként” ismert mikrofont a rádiókban, filmgyártásban és zenefelvételeken egyaránt használták. Terjedelmes méretekkel rendelkezett, hosszúsága 40 cm volt, súlya mintegy 3 kilogrammot nyomott. Az M7 kapszula jelentősége nem merült ki a CMV 3 modell esetében. Ez a kapszula alapja lett aztán a későbbi Neumann mikrofonok sokaságának és egyúttal a stúdiótechnika evolúciójának sarokköve lett.
A második világháború után
A második világháború jelentős károkat okozott Németországban mindenütt, így Georg Neumann is kénytelen volt újjáépíteni cégét. 1947 egy új korszakot hozott a vállalat számára, amikor bemutatták az U47 modellnevű nagymembrános kondenzátor mikrofont. Kapcsolható karakterisztikája és elektroncsöves erősítése újdonság volt. A későbbiekben ez az eszköz nemcsak a Neumann, hanem az egész hangfelvételi ipar számára meghatározónak bizonyult.

Az U47 a Telefunken cég forgalmazásában vált világszerte ismertté, és olyan zenészek kedvence lett, mint Frank Sinatra vagy a Beatles. A mikrofon elektroncsöves technológiája és az M7 kapszula kombinációja olyan meleg és dús hangzást biztosított, mely a mai napig egyedülálló az iparágban.
Fejlesztések töretlenül
A Neumann az 1960-as években folytatta az innovációt az U67 modell bemutatásával, amely az első olyan mikrofon volt, ahol a vállalat újonnan kifejlesztett K67 kapszuláját használta. Ez a mikrofon korszerűbb csöves elektronikát, többféle iránykarakterisztikát és az akkori stúdiók igényeinek megfelelő funkcionalitást kínált.

Az 1970-es években aztán a tranzisztorok térnyerése, új lehetőségeket nyitott a mikrofontervezésben. A Neumann erre válaszul mutatta be az U87-es nagymembrános mikrofont. Ennek a modellnek a működtetéséhez már nem volt szükség külső tápegységre, a szükséges +48V feszültséget az XLR aljzaton keresztül érkező, úgynevezett fantomtáp biztosítja. Letisztult és nyitott hangzásának köszönhetően ma az egyik legszélesebb körben használt mikrofon a világon. Külön kiemelendő örvendetes tény, hogy két különböző szín közül választhatunk az U87 modell esetében.

Napjaink
A már sokat emlegetett innováció és fejlődés napjainkra sem állt le, George Neumann szellemisége ma is áthatja a berlini céget. Prémium minőségű (és árú) termékeik mellett megcélozták az anyagilag elérhetőbb középmezőnyt, természetesen a legendás német precizitás és minőség nem szenvedett csorbát.

Külső hangkártyájuk MT48 névre hallgat, mely árkategóriájában magas minőséget képvisel. Elérhető továbbá a kínálatban egy zárt (NDH20) és egy nyitott (NDH30) fejhallgató, de aki a klasszikus lehallgatás mellett dönt, az 6 különböző stúdió hangfal közül választhat. Aki dedikált mikrofon előfokra vágyik, az a V402 névre hallgató kétcsatornás modellt teheti a kosarába.
NEUMANN.BERLIN

Ha kedvet kapnánk egy kirándulásra a Gutenberg-galaxisba, akkor sem maradunk szellemi táplálék nélkül. A berlini cég gondozásában jelent meg a fent látható kiadvány, amelyben szép illusztrációkkal ellátott oldalakat forgathatunk és olvashatunk a bő kilenc évtized fontosabb mérföldköveiről.