10-15 évvel ezelőtt, ha valaki el szeretett volna merülni a hangtechnika világában, minőségi és tartalmas kiadványokért külföldre kellett mennie, illetve onnan rendelni szakirodalmat. A világ azóta kinyílt, igaz hatalmas lett a zaj. Sok kókler és magát szaktekintélynek gondoló ember ontja magából az ostobaságokat szerte a világhálón. Természetesen mindenki szíve joga, hogy azt csinálja amit szeret. Az viszont már aggasztóbb, hogy ha kezdő emberek akadnak ilyen forrásokra, bizony a hibás infóknak köszönhetően könnyen vakvágányra futhatnak.

Itt Magyarországon sem rózsás a helyzet, bár volt egy Sellyei Tamásunk (Silk) akinek a tanításain túlzás nélkül mondhatom, hogy generációk nőttek fel. Sajnálatos korai halálával mérhetetlen űrt hagyott maga után a magyar hangtechnikai és zeneiparban. Régi mondás, hogy a tudás hatalom, amelyet rengeteg olvasással, gyakorlással szerezhetünk meg. Jöhet a mesterséges intelligencia, Autotune és hasonló hülyeségek, ha nincs meg az alap, az előbb-utóbb megbosszulja magát. Az alábbiakban általam hasznosnak vélt forrásokat szeretnék megosztani a tisztelt Olvasóval.
Szoftverek, új hardverek hírei
Bár az analóg eszközök sokadik virágkorukat élik és azt hihetnénk nagy matek már nem lesz az elkövetkező évtizedekben (ami részben igaz lehet), érdemes mégis híreket böngészni, hogy naprakészek legyünk a friss megjelenésekkel eszközök és szoftverek tekintetében. Az angol Sound on Sound magazin évtizedek óta végzi misszióját a hangtechnikai világ berkein belül. Viccesen azt mondhatnám, hogy amiről itt nem írnak/írtak az nem is létezik. Archívumuk bődületes nagyságú, tele hasznos tudásanyaggal, tesztekkel, tanácsokkal. Jómagam napi szinten látogatom az oldalt.

Az oldalhoz egy fórum is tartozik, amelyen ha elakadnánk valamiben, segítséget is kérhetünk akár a ott lévő roppant jó fej közösségtől. Nekem bejönnek a folyamatos nyeremény játékok is, amelyben egy email regisztrációt követően akár mi is részt vehetünk. A díjak pedig felettébb „zsírosak”, legutóbb például egy Neve 1073 előfok volt feldobva. Azért ez nem semmi. Ha valakinek gondot okoz az angol nyelv, ne szégyenkezzen, nyisson egy Google fordítót és másolja be a cikkeket. Abból is ki lehet azért hámozni a lényeget. A másik weboldal amelyen szintén szívesen időzök, az a szintén angol nyelvű GearNews, amely szintén a tech vonalon ténykedik. Nekem egy kicsit szárazabb a stílusa az angolokénál, de ez is egy igényesen összerakott magazin. A reverb.com online piactér égisze alatt létrehozott GearSpace is dobogós helyezett, bár az oldal elrendezése, rendszerezése hagy némi kívánnivalót maga után.
Gyakorlásra
Vannak úgy többen is, hogy felvenni annyira nem szeretnek, viszont időtöltésnek szívesen masszíroznának zenéket. Ehhez ugye fel kellene venni, de erre is van megoldás. A Sound on Sound oldalhoz kapcsolódó, Cambridge Music Technology weboldal a gyakorolni vágyóknak valóságos aranybánya, hiszen rengeteg zenekar nyers felvételi sávjai tölthetőek le, amelyen gyakorolhatunk keverést, masteringet egyaránt.

A mappák mellett ott van a referencia példa is, amelybe amolyan támpontként is belehallgathatunk. A sok zenei stílusból álló katalógusban, az érdeklődők mintegy 600 (!) számból választhatnak. Bőség zavara…?
Mozgó/kép
A Youtube fénysebességű fejlődéséből a hangtechnika iránt érdeklődők is jelentősen profitálhatnak, hiszen rengeteg neves előadó, hangmérnök is „beköltözött” a platformra és amit a múltban még takargattak-titkoltak, most igen csak ki van pakolva a képernyőre.

Örvendetes tény, hogy már magyar nyelven sem kell nélkülöznünk a tartalmas, igényesen elkészített szakmai anyagokat. Vígh Arnold nevével szerintem már minden zenével foglalatoskodó ember találkozott kis hazánkban. MixFactor TV nevű YouTube csatornájára ahogy ideje engedi, egyre több rendkívül hasznos tartalom kerül fel. Vele én is készítettem egyébként egy podcast beszélgetést, roppant szerény és elmélyült tudással rendelkező szakembert ismertem meg személyében. Egy dolgot az interjúból kiemelnék, amikor riportalanyom elmondta, hogy Ő kimondottan örül neki amikor megkeresik ügyes-bajos dolgokkal és ha tud természetesen segít is. Igen, így kell ezt. Mindenkinek jó munkát és hasznos időtöltést kívánok! 🙂