Genelec szerelem

Egész különös véletlen folytán találkoztam a finn Genelec cég hangfalával több, mint egy évtizeddel ezelőtt. Munkahelyemen a vágáshoz szerettem volna hangfalakat, amin hallom normálisan a dolgokat. Annyira nem voltam még otthon a hangtechnikában, ezért a kapott Alesis falakkal is teljesen elégedett voltam. Pár hónap után aztán valamiért megadták magukat és ebben az időben jópár eszköz került hozzánk egy másik cég felszámolásából. Amikor az asztalomra tették a 8020-as stúdiómonitor párost, hogy ezt tudják adni most, csak hümmögtem. Még a neten is rákerestem a Genelec nevére, annyira ismeretlen volt számomra. Teltek a hónapok, a hangfalak pedig szép csendben formálták a hallásom. Sok év telt el, mire tudatosodott bennem, milyen jó történt velem, amikor hozzám került a két tömzsi aluminium doboz. A dolog odáig fajult, hogy most már otthonra is beszereztem egy párat a 8010-es modellből, mert beleszerettem a hangjukba. De nagyon! Következzen egy kis történelmi szálakkal átszőtt kedvcsináló a messzi Skandináviából!

Bár Finnország viszonylag kicsi ország alacsony népességgel, mégis sok mindent köszönhetünk a lakóinak. A szauna, a Linux operációs rendszer, az Angry Birds és a Nokia is többek közt ebből az északi országból indult hódító útjára. Ezek mellett még egy nevet emelnék ki, amely a hangstúdiók világára gyakorolt hatalmas hatást. Finnország középső részén fekszik Iisalmi városa, ahol a legendás Genelec hangfalak készülnek.

Ebben a városkában született Ilpo Martikainen a cég egyik alapítója, aki először jövedelem kiegészítésként kezdett el hangsugárzókat építeni egyetemi évei alatt. A cég másik alapítója, a korábban ugyancsak Iisalmiban diákoskodó Topi Partanen és Ilpo Martikainen tanulmányaik után Helsinkiben találkoztak ismét egy akusztikai szemináriumon.

Itt a Finn Rádiótársaság, az YLE részéről felmerült az igény egy aktív, vagyis beépített erősítővel rendelkező hangsugárzó építésére. A két lelkes fiatal mérnöknek persze először fogalma sem volt mitől aktív egy hangsugárzó, de két héttel később már jelentkezett is az első mintapéldánnyal. Aztán két év komoly kutatási és fejlesztési munkát követően 1978-ban a prototípusból elkészült az alsó képen is látható Triamp S30, amely az első aktív hangsugárzó modell volt. A kiadással egyidőben megalapították a Genelec Oy céget.

A gyártó közel 50 éves fennállása alatt mindvégig ragaszkodott kezdetekben megfogalmazott filozófiájához, miszerint termékeivel megbízhatóságot, semleges hangreprodukciót kínál az amatőr és professzionális felhasználóinak egyaránt. Az öt évtized alatt több forradalmian új eszközt is bemutattak, a legnagyobb karriert azonban a 2004-es évben debütált 8000-es széria futotta be szerte a világon. Itt szó szerint értendő a világ viszonylat. Ezek a stúdió monitorok szintén beépített erősítővel rendelkeznek, a ház anyaga 95%-ban újrahasznosított alumíniumból készül már évek óta. Gyönyörű darabok. 🙂

A család öt tagot számlál: 8010, 8020, 8030, 8040 és a legnagyobb tesó a 8050. Árban is ez a legcombosabb, 580 000 Ft-os címkével ellátva darabonként. A méretből adódóan természetesen a felfelé haladva a frekvencia átvitel is szélesedik, a minőségről persze a legkisebb verzió esetében sem kell lemondanunk. Középszintű otthoni stúdiósok esetében a 8030-as a mai napig egy elfogadott standard, 220 000 Ft-os ára a kapott minőség tekintetében nagyon kellemesnek mondható. A nagyobb teret (és bukszát) igénylő 8040 és 8050-es modellekkel inkább vastagabb költségvetésű stúdiókban találkozhatunk. A 8020 amolyan senki földjén időzik, természetesen kitűnő darab, de nem a legjobb ár/érték arányú eszköz.

Ahogy már írtam, otthon a fenti képen is látható Genelec 8010A modellt használom évek óta a videó vágásoknál, ahol elsősorban az elhangzó narráció, illetve beszéd érthetőségét ellenőrzöm vele. Frekvencia átvitele is ezt erősíti meg, amely 67 Hz – 25 kHz között mozog, hangnyomása 96dB. A hangfalak elején zöld LED jelzi a működést, a gumilábak a stabilitás mellett a vibrációk elnyelésében tesznek jó szolgálatot.

A jeleket egy analóg, szimmetrikus XLR bemeneten küldhetjük a hangszórókra. A hátsó süllyesztett parányi kapcsolókkal a szobánk nem megfelelő akusztikai jellemzőit csillapíthatjuk némileg, illetve az I.S.S. funkciót aktiválhatjuk, amellyel fél óra tétlenség után alvó üzemmódba állnak a monitorok. Aztán ha újra jel érkezik, automatán bekapcsolnak. A házat nagyon praktikus rögzítési lehetőségekkel látták el, ez hatalmas piros pont. Ez egyébként a 8000-es széria legolcsóbb darabja, a kasszánál 110 000 forintot kell hagynunk darabjáért.

Sokak számára bizonyára örvendetes tény az élénkebb színek megjelenése a 8010 szériánál, amely képen valóban mókás, én viszont nem tenném be stúdióba. A pöttöm hangfalakat egyébként bármilyen hátizsákba bedobhatjuk, hogy akár utazáskor is elkísérhessenek bennünket. 🙂