Eszközök otthoni stúdiózásra

Hangtechnikában jártas ismerőseimmel-kollégáimmal egyetemben többször kaptam már a kérdést, hogy a hatalmas hangtechnikai eszközkínálatból otthoni felvételkészítéshez mit érdemes választani. Azt szoktam mondani elsőre, hogy gyakorlatilag bármit. Ilyenkor mindig elszórakozom az értetlenkedő tekinteteken, persze utána ki is fejtem álláspontomat. Ha csak az elmúlt 10 évre tekintünk vissza, láthatjuk milyen hatalmas léptékű volt az eszközök evolúciója. Egy anno sok százezerbe kerülő csúcseszköz felvételi paramétereit és minőségét ma már simán hozza a középkategória is. Egy kis otthoni szórakozásra, hobbi célokra felesleges milliókat befektetni és szerintem nem is kifizetődő. Ha kikristályosodik alkotásunk, úgyis profi hely lesz a végső állomás. Magyarországon rengeteg jó stúdió és szakember van regionális, de akár városi szinten is ahol kitűnő felvételek készülnek.

Induláshoz

Nézzük ezután a kissé hosszúra nyúlt bevezető után, mit is ajánlanék a kevésbé hozzáértőknek, illetve most indulóknak. Az első, gazdaságos verzió egy pénztárcabarát összeállítás, ami jelenleg 150 000 Ft környékén mozog. Az alábbi galériában hat eszköz látható, amelyek hozzásegítenek a vállalható végeredményhez.

Aktív stúdió monitor (hangfal) kategóriában ár/érték arányban a Presonus Eris 3.5 MK2 gurít nagyot (bal felső sarok), minőségi kivitelezésével, csatlakozóival és kezelhetőségével. Legmélyebben 80Hz környékén dübörög, ami első hallásra nem nagy teljesítmény, de a 39 000 Ft/pár árcédulába szerintem minden lehetségeset belepasszírozott a gyártó. Fejhallgatóból a kb. 22 000 Ft-ot kóstáló Audio-Technica ATH-M20x modellre esett a választásom, nagyjából kiegyenlített hangképe miatt és nem mellesleg hosszabb távon is kényelmes viselet. Zárt kialakítása további mellette szóló érv. Persze sokan a nyitott verziókra esküsznek keverés illetve maszterelés esetén, de ahol közel van a füleshez a mikrofon (pl. ének felvételnél) az áthallás miatt, a zárt fülesek az ajánlottak.

MIDI billentyű fronton az Arturia Minilab 3 lehet nagyon jó választás, 36 000 Ft-os áráért egy igazán minőségi terméket kínál a francia gyártó. A hozzá adott ingyenes szoftverek közül kiemelendő az Analog Lab Intro, mely igazi szintetizátoros képességekkel vértezi fel a 25 billentyűt számláló eszközt. Mikrofonból a 11 000 Ft-ba kerülő Behringer XM8500 meglátásom szerint simán ki tudja szolgálni a kezdők igényeit, nem mellesleg ha lepottyan, akkor sem kapunk sírógörcsöt. Az XLR kimenetes eszközhöz kapunk kengyelt és egy szivaccsal bélelt keménytokot is. Hangkártyából (alul középen) ismét az Arturia műhelyéből választottam, ami egy kompakt és elképesztően jól összerakott konverter 36 000 Ft-ért. Az Arturia Minifuse 1 ahogy neve is mutatja, egy szimpla bemenetes külső hangkártya, de hozza amit a nagytesók: fantomtáp, XLR/JACK kombó bemenet, szimmetrikus monitor kimenet, késleltetésmentes monitorozási lehetőség a fejhallgató kimeneten és ami nálam vitte a pálmát: az USB-C aljzat, továbbá az öt szegmenses LED kijelzés, amely jelszintet mutat egész nagy pontossággal. A szoftveres ellátottság további hab a tortán. A jobb alsó sarokban látható asztali/álló mikrofon állvány beszerzését is ajánlom márkától függetlenül, ami szintén nagyon hasznos kiegészítője tud lenni felszerelésünknek. Ezzel végig is értünk az alap dolgokon, már csak az alkotás van hátra! 🙂

Nagypálya

A második csomag már inkább a haladó szintre fókuszál a komolyabb igények, illetve minőségbeli elvárások esetére. Az árcédula csaknem tízszerese a kezdő szettének, de ebben a kollekcióban már a nagy profi stúdiókban is elismert nevek bukkannak fel. A keret 1 300 000 Ft, a minőség hallhatóan egy másik dimenzió.

A galéria bal felső sarkában a több évtizedes múltra visszatekintő finn gyártó, már három frissítést megélt modelljét, a Genelec 8030 CP aktív közeltéri stúdió monitort láthatjuk. A lekerekített aluminium házba bújtatott hangszórók és erősítő panel abszolút a felső kategóriát képviselik minőségükkel. A 220 000 Ft-os ár mellé impozáns adatok is tartoznak: 50 Watt teljesítmény, 104dB hangnyomás, 47Hz – 25 kHz frekvencia átvitel, XLR bemenet, Iso-Pod™ rezgéselnyelő lábak. Fejhallgató tekintetében a németek villantják meg szintén sok évtizedes tapasztalatukat. A 95 000 Ft környékén kapható Beyerdynamic DT 700 PRO X modellt az egyik, piacon elérhető legkényelmesebb fejhallgatóként reklámozza a gyártó, amelyet személyesen is meg tudok erősíteni, hiszen több éve használom teljes megelégedettséggel. MIDI billentyűből ismét a franciák a befutók.

Az Arturia KeyLab Essential MK3 61 már-már a színpadi szintetizátorok világát idézi 61 billentyűjével, kezelőszerveivel és robosztus külsejével. Itt már az Analog Lab PRO verziót kapjuk, bődületesen nagy minta könyvtárral. A mikrofonos poszton szintén egy nagy öreg teljesít szolgálatot, vagyis egy frissített verziója amely a Shure SM7dB névre hallgat. Ebbe a verzióba már beépített egy kapcsolható erősítőfokozatot, mely a közismerten alacsony jelet hivatott turbózni. Emiatt a ház egy kicsit hosszabb lett, amelyet követett az árcédula is, 217 000 Ft-jával. Más mindenben megegyezik egyébként a híres előddel, a Shure SM7B modellel. El is érkeztünk a külső hangkártyához, amely az Universal Audio TWIN X Duo. A kitűnő alkotóelemeken és összeépítésen kívűl ezek a hangkártyák egy különleges tulajdonságukkal is kiemelkednek a mezőnyből: beépített processzoraik és a Unison technológia révén képesek a világ legdrágább vintage stúdió berendezéseinek a hangját utánozni, mégpedig valós időben.

A becsületes kínálatú Heritage plugin csomagon kívűl, a gyártó online boltjában további emulációkat is vásárolhatunk kedvünknek és pénztárcánknak megfelelően. A technológiának megkérik az árát, az eszköz jelenleg 400 000 Ft-ért kelleti magát a boltok polcain. Végül, de nem utolsó sorban a kábelek fontosságára hívnám fel a figyelmet. Nem kell sok százezres aranyozott, hifi kábelekkel kitömni a rendszert, de egy középszintet tartsunk, hogy ne ez legyen a leggyengébb láncszem a rendszerünkben. A Klotz, Cordial, Roland kész kábeleivel nem nyúlhatunk mellé.